118 87676

Sezon motocyklowy jeszcze się nie rozpoczął, ale już pierwsi motocykliści wyjechali na suwalskie ulice. Z dnia na dzień przybywać będzie także motorowerzystów i kierujących skuterami. Niestety, nie wszyscy użytkownicy jednośladów jeżdżą ostrożnie i przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Suwalscy policjanci wraz z rozpoczynającą się wiosną zwracają szczególną uwagę na motocyklistów i motorowerzystów łamiących przepisy ruchu drogowego. W miniony piątek funkcjonariusze zatrzymali do kontroli motocyklistę, który przekroczył dopuszczalne normy hałasu. Mundurowi zatrzymali 25-latkowi kierującemu kawasaki dowód rejestracyjny.

Policja przypomina o konieczności posiadania uprawnień do kierowania motorowerami i motocyklami. Zgodnie z przepisami dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania motorowerem przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, jest karta motorowerowa lub prawo jazdy.

Kartę motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i ukończyła 13 lat. Kartę wydają nieodpłatnie dyrektorzy szkół.

Kierowanie motocyklem wymaga posiadania prawa jazdy kategorii A. Osoba, która prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny. Odpowiedzialność ponosi także właściciel, który dopuszcza osobę nieposiadającą wymaganych uprawnień do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej.