355558

Przemyt niemal 400 tysięcy paczek papierosów udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska. Kontrabanda warta ok. 5 milionów złotych ukryta była w transporcie torfu. To jeden z największych zatrzymanych przemytów papierosów w tym roku w Polsce.

Funkcjonariusze celni z Budziska pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 zatrzymali do kontroli estońską ciężarówkę. Zasiadający za kierownicą tira 38-letni Estończyk twierdził, że wiezie do Hiszpanii transport torfu. To samo wynikało z przedstawionych celnikom dokumentów. Funkcjonariusze postanowili jednak sprawdzić przewożony ładunek i podjęli decyzję o prześwietleniu rentgenowskim ciężarówki, a następnie o rewizji naczepy.

Podczas kontroli w której uczestniczył również wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych owczarek belgijski Andi okazało się, że 40-litrowe worki z torfem znajdują się jedynie na dwóch paletach w tylnej części naczepy. Za nimi, zamaskowane kartonami i czarną folią, ukryte były nielegalne papierosy. W sumie w estońskim tirze celnicy znaleźli blisko 400 tysięcy paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ok. 5 milionów złotych.

Służba Celna wszczęła w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe. Aktualnie celnicy sprawdzają skąd pochodziły papierosy i gdzie faktycznie miały dotrzeć.  Nielegalny towar trafił do magazynu, a ciężarówka na parking Urzędu Celnego w Suwałkach. Za tak duży przemyt grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

57958

363358

878915

fot. Izba Celna Białystok