Budowa lotniska ze wsparciem marszałka

lotnisko suwałki

Wsparcie w budowie w Suwałkach lokalnego lotniska zadeklarował marszałek województwa podlaskiego. W poniedziałek Jerzy Leszczyński, Maciej Żywno oraz Czesław Renkiewicz podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Zgodnie z założeniami w Suwałkach lotnisko lokalne ma być oddane do użytku już w połowie 2018 roku, a te w Białymstoku - pod koniec przyszłego roku. Oba z pasami startowymi o długości 1350 metrów. Wsparcie dla ich powstania zadeklarował samorząd województwa podlaskiego

- Myślę, że to realny krok w stronę dostępności mieszkańcom województwa małego ruchu lotniczego, podczas gdy kwestia związana z budową lotniska regionalnego jest ciągle otwarta – podkreślał w czasie spotkanie marszałek Jerzy Leszczyński. - Plany dotyczące lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach są już bardzo realne. I jako samorząd chcemy wziąć udział w ich dofinansowaniu - dodał.

- Uznaliśmy, że rozwój gospodarczy Suwałk i Suwalszczyzny jest pierwszoplanowy, stąd prace nad lotniskiem są prowadzone już od kilku lat - podkreśla Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Plany mojego poprzednika były bardzo ambitne i sięgały budowy portu lotniczego. My tego nie potrzebujemy, bo Suwałki swój port regionalny mają w oddalonym o 126 kilometry Kownie. Dojazd do Kowna i Białegostoku jest porównywalny, a do Topolan, gdzie było planowane lotnisko regionalne jest nawet 160 kilometrów i nikt z Suwałk by z niego nie korzystał - powiedział Czesław Renkiewicz.

Jak podkreśla prezydent Suwałk zabezpieczone zostały już wszystkie grunty pod tę inwestycję, gotowa jest dokumentacja i projekt techniczny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w połowie 2018 roku lotnisko lokalne w Suwałkach powinno być oddane do użytku.

- To lotnisko jest niezbędne, żeby otworzyć Suwałki na świat. Zanim powstanie Via Baltica (planowane w 2023 roku), zanim szybka kolej, to lotnisko jest niezbędne do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej, komunikacyjnej naszego regionu - dodał Czesław Renkiewicz.

Wiadomości


suwalki-renkiewicz-zielinski-konflikt-nadal-trwa-wladzom-miasta-uniemozliwiono-zabrania-glosu

Konflikt nadal trwa. Władzom miasta uniemożliwiono zabranie...

Mimo iż władze naszego miasta były na obchodach Święta Wojska Polskiego uniemożliwiono im zabranie głosu. Mowa o prezydencie Suwałk Czesławie Renkiewiczu oraz przewodniczącym rady miejskiej Zdzisławie Przełomcu. Samorządowcy postanowili więc przekazać podziękowania i...

Biznes


suwalki-300-tysiecy-zlotych-zamiast-intermarche

300 tysięcy złotych zamiast Intermarche

300 tysięcy złotych wpłynęło na konto suwalskiego ratusza. To kara, jaką musiała zapłacić poznańska firma Krokus za niewybudowanie w wyznaczonym terminie sklepu sieci Intermarche przy ulicy Świerkowej.

Na sygnale


 Suwałki: O tym się mówi: