Budowa lotniska ze wsparciem marszałka

lotnisko suwałki

Wsparcie w budowie w Suwałkach lokalnego lotniska zadeklarował marszałek województwa podlaskiego. W poniedziałek Jerzy Leszczyński, Maciej Żywno oraz Czesław Renkiewicz podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Zgodnie z założeniami w Suwałkach lotnisko lokalne ma być oddane do użytku już w połowie 2018 roku, a te w Białymstoku - pod koniec przyszłego roku. Oba z pasami startowymi o długości 1350 metrów. Wsparcie dla ich powstania zadeklarował samorząd województwa podlaskiego

- Myślę, że to realny krok w stronę dostępności mieszkańcom województwa małego ruchu lotniczego, podczas gdy kwestia związana z budową lotniska regionalnego jest ciągle otwarta – podkreślał w czasie spotkanie marszałek Jerzy Leszczyński. - Plany dotyczące lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach są już bardzo realne. I jako samorząd chcemy wziąć udział w ich dofinansowaniu - dodał.

- Uznaliśmy, że rozwój gospodarczy Suwałk i Suwalszczyzny jest pierwszoplanowy, stąd prace nad lotniskiem są prowadzone już od kilku lat - podkreśla Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Plany mojego poprzednika były bardzo ambitne i sięgały budowy portu lotniczego. My tego nie potrzebujemy, bo Suwałki swój port regionalny mają w oddalonym o 126 kilometry Kownie. Dojazd do Kowna i Białegostoku jest porównywalny, a do Topolan, gdzie było planowane lotnisko regionalne jest nawet 160 kilometrów i nikt z Suwałk by z niego nie korzystał - powiedział Czesław Renkiewicz.

Jak podkreśla prezydent Suwałk zabezpieczone zostały już wszystkie grunty pod tę inwestycję, gotowa jest dokumentacja i projekt techniczny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w połowie 2018 roku lotnisko lokalne w Suwałkach powinno być oddane do użytku.

- To lotnisko jest niezbędne, żeby otworzyć Suwałki na świat. Zanim powstanie Via Baltica (planowane w 2023 roku), zanim szybka kolej, to lotnisko jest niezbędne do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej, komunikacyjnej naszego regionu - dodał Czesław Renkiewicz.

Wiadomości


festiwal-smakow-food-truckow-po-raz-pierwszy-w-suwalkach

Festiwal Smaków Food Trucków po raz pierwszy w...

W dniach 7 i 8 października na parkingu przy Centrum Handlowym Plaza ustawią się food trucki, które przyjadą z całej Polski. Zaserwują one dania inspirowane smakami i kulturami różnych regionów, krajów i kontynentów.

Biznes


wywlaszczeni-nadal-nie-otrzymali-pieniedzy-kiedy-i-jakie-odszkodowania-otrzymaja

Wywłaszczeni nadal nie otrzymali pieniędzy. Kiedy i jakie...

Mimo iż od rozpoczęcia budowy obwodnicy Suwałk minęło już ponad pół roku byli właściciele działek, na których prowadzona jest inwestycja, nadal nie otrzymali za nie pieniędzy. Kiedy osoby, którym wywłaszczono działki otrzymają odszkodowania...

Na sygnale


 Suwałki: O tym się mówi: