Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększyła się o kolejny zakład produkcyjny. Otworzyła go fińska firma Va Varuste, która jest jednym z największych skandynawskich producentów namiotów, plandek sportowych oraz tapicerki do łodzi motorowych.

Firma Va Varuste działa w mieście Kuopio w Finlandii od 1969 roku, a w ostatnich latach zdecydowała o ekspansji na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Zarząd firmy brał pod uwagę 20 lokalizacji, jednak ostateczny wybór padł właśnie na Suwałki.

Wczoraj w trakcie specjalnie zorganizowanego spotkania Mikko Vainikainen, właściciel firmy zaprezentował ofertę firmy oraz stanowiska pracy, które powstały w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód oraz oficjalnie otworzył zakład produkcyjny w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

- Cieszę się, że do prowadzenia działalności na terenie Polski wybrano akurat nasze miasto - powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, w trakcie otwarcia zakładu. - Przede wszystkim to nowe miejsca pracy dla Suwalczan, ale też pozytywny przykład tego jak firma, która swoją działalność rozpoczęła w hali procesów technologicznych w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód, a następnie wybudowała zupełnie nową fabrykę - dodał Czesław Renkiewicz.

Mikko Vainikainen, właściciel firmy Va Varuste stwierdził, że obecnie na rynku skandynawskim panuje tendencja przenoszenia firm do Polski ze względu na dobre skomunikowanie z resztą Europy i mniejsze niż w Skandynawii koszta produkcji.

- To, że zdecydowaliśmy się na założenie firmy w Suwałkach nie było przypadkiem. Zachęciła nas świetna oferta suwalskiego Parku Naukowo-Technologicznego, bezpośrednie sąsiedztwo drogi Via Baltica oraz ogromny rynek zbytu w północno-wschodniej Polsce, a także Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna - powiedział Mikko Vainikainen.