Ogromnym sukcesem może pochwalić się Uczniowski Klub Żeglarski GROT Suwałki. Załoga w składzie Eryk i Kinga Martynko wygrała żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie CADET.

To już drugi raz zawodnicy Uczniowskiego klubu Żeglarskiego GROT Suwałki stają na najwyższym podium Mistrzostw Świata w tej klasie żeglarskiej – w 2011 roku Maciej Kamiński i Szymon Ostrowski w regatach rozgrywanych w Niemczech pokazali, że Suwałki należą do pierwszej ligi żeglarskiej! Eryk i Kinga dzisiaj to potwierdzają.

12 wyścigów rozegranych od 5 sierpnia przez 64 najlepsze załogi na świecie udowodniło, że dwukrotny tytuł Mistrza Polski zdobyty przez Eryka (w 2015 roku z Piotrem Topolskim, a w 2016 roku z Kingą na załodze) nie był przypadkiem – tytuł Mistrza Świata był tylko kwestią czasu!

Drugą załogą wyekspediowaną przez UKŻ GROT były nasze fantastyczne kobiety – Julia Hościłowicz i Julia Kundzicz - ta załoga również zaprezentowała się świetnie i ostatecznie została sklasyfikowana na 6 miejscu uzyskując najlepszy wynik wśród załóg żeńskich. Najlepsza żeglarka na świecie w klasie CADET również ma na swoim koncie tytuł Mistrza Polski zdobyty w 2016 roku w kategorii dziewcząt.

Wynik naszego teamu jest najlepszym wynikiem sportowym w ponadczterdziestoletniej historii Klubu i młodzieżowego szkolenia żeglarzy w Suwałkach. Złoty medal i druga załoga w pierwszej dziesiątce - takich sukcesów jeszcze nie było.

Nad powodzeniem całego przedsięwzięcia na miejscu czuwał trener Paweł Cherubin wspierany przez trenera Piotra Szyca - ich opieka była nieoceniona i osiągnięte przez suwalskich zawodników wyniki potwierdzają również klasę trenerów współpracujących z naszym klubem.