Ruszył kolejny etap procesu beatyfikacyjnego księdza Kazimierza Hamerszmita

Kazimierz Hamerszmit suwałki

Rozpoczął się kolejny etap procesu beatyfikacyjnego księdza Kazimierza Hamerszmita. Wczoraj biskup Jerzy Mazur ustanowił trybunał diecezjalny odpowiedzialny za przeprowadzenie tego procesu.

Wczoraj w 21. rocznicę śmierci księdza Kazimierza Hamerszmita w konkatedrze pw. św. Aleksandra odbyła się publiczna sesja, podczas której Biskup Ełcki Jerzy Mazur ustanowi trybunał diecezjalny procesu beatyfikacyjnego, a następnie sprawował uroczystą Eucharystia o beatyfikację księdza Kazimierza.

Powołanie trybunału diecezjalnego jest kolejnym etapem procesu beatyfikacyjnego. Sprawdzi on zebrane dotychczas dokumenty i zbierze zeznania świadków.

- Zachęcam do osobistej modlitwy w intencji pomyślnego przebiegu procesu i beatyfikacji Sługi Bożego. Wszelkie łaski, otrzymane od Boga za przyczyną księdza Kazimierza Hamerszmita proszę zgłaszać do Ełckiej Kurii Diecezjalnej - poinformował Romuald Kamiński, Biskup Pomocniczy Ełcki.

Ksiądz Kazimierz Hamerszmit urodził się 12 lutego 1916 roku we wsi Kołaki Kościelne koło Zambrowa. Święcenia kapłańskie przyjął 30 kwietnia 1939 roku w Łomży. Tego samego roku został pojmany i aresztowany przez Niemców, następnie więziony w obozach Soldau, Sachsenhausen i w Dachau. Tam był poddawany eksperymentom medycznym. W latach 1965-1986 był administratorem i proboszczem parafii św. Aleksandra w Suwałkach. Zmarł 5 lutego 1996 roku w Suwałkach.

- W lokalnym środowisku cieszył się wielkim szacunkiem, postrzegany jako człowiek dobroci i życzliwości. Jego gorliwość apostolska przejawiała się m.in. w ogromnym zaangażowaniu w głoszenie Słowa Bożego, umiłowaniu konfesjonału, trosce o katechizowanie dzieci i młodzieży, a także w trosce o biednych, chorych i ludzi w podeszłym wieku - można przeczytać na stronie Diecezji Ełckiej.Modlitwa o beatyfikację księdza Kazimierza Hamerszmita

Boże, pełen dobroci i miłosierdzia, Ty w osobie Jezusa Chrystusa dałeś wszystkim ludziom na ziemi najwspanialszy wzór życia w miłości. Twój sługa Ksiądz Kazimierz Hamerszmit żył miłością i ukazał swoim życiem, że komunia z Tobą objawia się poprzez trwanie w łasce uświęcającej, spełnianie w cichości dobrych uczynków i zgadzanie się z Twoją wolą, nawet w chwilach upokorzenia i cierpienia. Dla większej chwały Twojego majestatu i dla mojego duchowego pożytku, za jego wstawiennictwem udziel mi łaski………………, o którą Cię pokornie proszę. Spraw, aby dostąpił on chwały ołtarzy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. 

Wiadomości


praca-przy-budowie-obwodnicy-suwalk-wrze-a-wycen-nadal-nie-ma

Praca przy budowie obwodnicy Suwałk wrze, a wycen nadal nie...

Właściciele działek wywłaszczonych pod budowę obwodnicy Suwałk nadal czekają na odszkodowania. Wyceny nieruchomości miały być gotowe na początku maja, jednak kancelaria rzeczoznawcy majątkowego wciąż ich nie wykonała.

Sport


dance-zone-zdobywca-grand-prix

Dance Zone zdobywcą Grand Prix

W Hali Sportowej w Augustowie odbył się 8. Ogólnopolski Festiwal Tańca Focus. W rywalizacji wzięły udział formacje taneczne z Suwałk, Łomży, Białegostoku, Olecka, Ełku, Warszawy oraz Sejn.

Biznes


suwalki-zburza-biurowiec-forte-przy-polnocnej

Zburzą biurowiec przy Północnej

Już niedługo zmieni się otoczenie ulicy Północnej. Wszystko za sprawą planowanego wyburzenia jednego z najbardziej znanych budynków na osiedlu Kamena - biurowca Fabryki Mebli Forte.

R E K L A M A

reklamareja


REKLAMA

Oferty sylwestrowe znajdziesz na www.sylwester.suwalki.pl

Na sygnale


suwlki-potracenie-rowerzystki-na-warynskiego-10-latka-trafila-do-szpitala

Potrącenie rowerzystki na Waryńskiego. 10-latka trafiła do...

10-letnia rowerzystka trafiła do szpitala w wyniku wypadku, do którego doszło wczoraj na ulicy Waryńskiego. Dziewczynka wjechała z chodnika na przejście wprost pod jadącego volkswagena. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

 Suwałki: O tym się mówi: