Urodzony w Suwałkach rysownik i scenarzysta komiksowy Karol Kalinowski otrzymał nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dla dzieci 2016. Jury doceniło jego ostatni komiks „Kościsko”.

Wczoraj podczas uroczystej gali w ramach krakowskiej odsłony tegorocznego Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznano Nagrodę im.Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Głosami jury zwyciężyło „Kościsko" Karola Kalinowskiego.

Celem konkursu jest wytypowanie oraz promocja najwartościowszej polskiej literatury dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Kapituła bierze pod uwagę książki wydane w Polsce w roku 2016, które zostały stworzone z wyjątkową dokładnością i dbałością o rozwój wrażliwości młodego czytelnika.

Jury, wybierając komiks „Kościsko” na najlepszą polską książkę dla dzieci 2016, tak uzasadniło swój wybór: "Bo dobra. Bo wciągająca. Bo komiks, a tych ciągle mało. Bo jest czarno-biała, a budzi kolory. Bo straszy tam, gdzie powinna straszyć, i śmieszy tam, gdzie powinna śmieszyć. Bo Jaćwież i jej mity. Bo jest w niej biblioteka, a biblioteki są najważniejsze. Bo superman się przejadł, a leszy nie. Bo czytać ją mogą i mali, i duzi. Bo traktuje czytelnika poważnie, nie dydaktyzuje, nie poucza. Bo mimo tego jest mądrą książką o ważnych rzeczach. Bo bardzo, bardzo dobra. "

W swoim komiksie Karol Kalinowski zawarł wiele elementów związanych z Suwałkami i Suwalszczyzną. Pojawia się tam książka „Gałęziste”, plakaty z widokiem Góry Zamkowej oraz zespołu Fri Stejdź Bend. 

 

fot.: fldd.pl