Dziś odbyły się obchody 98. rocznicy wyzwolenia Suwałk. Z tej okazji przybyłe delegacje, na czele z suwalskimi kombatantami, złożyły kwiaty pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Suwałk i Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Bakałarzewskiej.

- My w Suwałkach mamy taką szczególną sposobność, że niepodległość obchodzimy dwukrotnie – raz jako święto narodowe 11 Listopada,  kiedy cały naród polski świętuje odzyskanie niepodległości i te szczególne, nasze, lokalne, regionalne święto, które obchodzimy 24 sierpnia. Bo tak naprawdę ta niepodległość po latach niewoli, po latach zaborów do Suwałk dotarła znacznie później – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

– Losy odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę były rzeczywiście bardzo skomplikowane. Jak prześledzimy karty historii, to uświadamiamy sobie, że o mały włos mogliśmy zostać cząstką państwa litewskiego. Tak się jednak nie stało. Z uwagi na to powinniśmy mieć głęboką wdzięczność dla tych wszystkich osób, które w tamtych latach przyczyniły się do tego, że możemy żyć w państwie polskim. To Alfred Putra, Adolf Świdra, ks. Stanisław Szczęsnowicz, Walery Roman, Teofil Noniewicz i wielu, wielu innych. Cześć Ich Pamięci. Chwała Bohaterom – mówił Prezydent.

– Historia odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę uczy nas wiele. Wyciągamy z niej wnioski. Budzą się w nas refleksje. Trzeba powiedzieć jedną ważną rzecz – historię tworzą ludzie. Ci, którzy przelali swoją krew, oddali swoje życie za to, żeby Suwałki były wolne, ale też ludzie, którzy przez ostatnie 98 lat żyli w Suwałkach, tu mieszkają z własnego wyboru, pracują, działają na rzecz tego miasta. Ten wkład wszystkich, którzy tutaj mieszkali i mieszkają jest tym co jest nieocenione i co pokazuje dzień dzisiejszy. Mając przykład tego, że w Suwałkach przez wiele lat ludzie różnych religii żyli ze sobą w zgodzie, dziś też wspólnie budujmy to miejsce, w którym mieszkamy, które wybraliśmy do życia – naszą małą Ojczyznę - powiedziała Poseł Bożena Kamińska.

W czwartkowych uroczystościach 98. rocznicy Wyzwolenia Suwałk poza kombatantami, poseł RP i władzami samorządowymi udział wzięli żołnierze 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, delegacje różnych instytucji i zakładów, ksiądz Moderator Miasta Suwałk, harcerze, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół wszystkich szczebli oraz mieszkańcy naszego miasta. 

foto: UM Suwałki