perspektywa (uslugi ksiegowe)

Obchody 98. rocznicy wyzwolenia Suwałk (zdjęcia)

wyzwolenie suwałk

Dziś odbyły się obchody 98. rocznicy wyzwolenia Suwałk. Z tej okazji przybyłe delegacje, na czele z suwalskimi kombatantami, złożyły kwiaty pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Suwałk i Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Bakałarzewskiej.

- My w Suwałkach mamy taką szczególną sposobność, że niepodległość obchodzimy dwukrotnie – raz jako święto narodowe 11 Listopada,  kiedy cały naród polski świętuje odzyskanie niepodległości i te szczególne, nasze, lokalne, regionalne święto, które obchodzimy 24 sierpnia. Bo tak naprawdę ta niepodległość po latach niewoli, po latach zaborów do Suwałk dotarła znacznie później – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

– Losy odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę były rzeczywiście bardzo skomplikowane. Jak prześledzimy karty historii, to uświadamiamy sobie, że o mały włos mogliśmy zostać cząstką państwa litewskiego. Tak się jednak nie stało. Z uwagi na to powinniśmy mieć głęboką wdzięczność dla tych wszystkich osób, które w tamtych latach przyczyniły się do tego, że możemy żyć w państwie polskim. To Alfred Putra, Adolf Świdra, ks. Stanisław Szczęsnowicz, Walery Roman, Teofil Noniewicz i wielu, wielu innych. Cześć Ich Pamięci. Chwała Bohaterom – mówił Prezydent.

– Historia odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę uczy nas wiele. Wyciągamy z niej wnioski. Budzą się w nas refleksje. Trzeba powiedzieć jedną ważną rzecz – historię tworzą ludzie. Ci, którzy przelali swoją krew, oddali swoje życie za to, żeby Suwałki były wolne, ale też ludzie, którzy przez ostatnie 98 lat żyli w Suwałkach, tu mieszkają z własnego wyboru, pracują, działają na rzecz tego miasta. Ten wkład wszystkich, którzy tutaj mieszkali i mieszkają jest tym co jest nieocenione i co pokazuje dzień dzisiejszy. Mając przykład tego, że w Suwałkach przez wiele lat ludzie różnych religii żyli ze sobą w zgodzie, dziś też wspólnie budujmy to miejsce, w którym mieszkamy, które wybraliśmy do życia – naszą małą Ojczyznę - powiedziała Poseł Bożena Kamińska.

W czwartkowych uroczystościach 98. rocznicy Wyzwolenia Suwałk poza kombatantami, poseł RP i władzami samorządowymi udział wzięli żołnierze 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, delegacje różnych instytucji i zakładów, ksiądz Moderator Miasta Suwałk, harcerze, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół wszystkich szczebli oraz mieszkańcy naszego miasta. 

foto: UM Suwałki

Wiadomości


wszystko-dla-milosnikow-fantastyki-byly-filmy-i-turnieje-w-gry-planszowe-zdjecia

Wszystko dla miłośników fantastyki. Były filmy i turnieje w...

Wczoraj w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się wydarzenie pod nazwą "Dzień Fantastyczny". W programie były między innymi: filmy, dyskusje oraz turnieje.

Sport


mistrzostwo-polski-mlodzikow-nalezy-do-ukz-grot-suwalki

Mistrzostwo Polski Młodzików należy do suwalskich...

W miniony weekend w Mikołajkach odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w klasie CADET. W kategorii do lat 14 suwalscy żeglarze okazali się najlepsi.

Biznes


wywlaszczeni-nadal-nie-otrzymali-pieniedzy-kiedy-i-jakie-odszkodowania-otrzymaja

Wywłaszczeni nadal nie otrzymali pieniędzy. Kiedy i jakie...

Mimo iż od rozpoczęcia budowy obwodnicy Suwałk minęło już ponad pół roku byli właściciele działek, na których prowadzona jest inwestycja, nadal nie otrzymali za nie pieniędzy. Kiedy osoby, którym wywłaszczono działki otrzymają odszkodowania...

R E K L A M A

reklamareja


REKLAMA

Oferty sylwestrowe znajdziesz na www.sylwester.suwalki.pl

Na sygnale


pijany-kierowca-spowodowal-kolizje-i-zasnal

Pijany 71-latek spowodował kolizje i zasnął

Pijany kierowca, który miał blisko 1,8 promila alkoholu w organizmie spowodował kolizję. Teraz za swoje nieodpowiedzialne postępowanie odpowie przed sądem.

 Suwałki: O tym się mówi: