Przemyt niemal 500 tysięcy paczek papierosów udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Krajowa Administracji Skarbowej z Budziska. Nielegalny towar o szacunkowej wartości rynkowej około 6,5 milionów złotych mundurowi znaleźli w polskim tirze jadącym z Łotwy.

Funkcjonariusz pełniący służbę na drodze krajowej numer 8 zatrzymali do kontroli polską ciężarówkę. Zasiadający za kierownicą tira 24-letni mieszkaniec Polski twierdził, że wiezie w niej z Łotwy ładunek koszy na śmieci i kartony z letnim obuwiem. Mundurowi postanowili jednak sprawdzić towar i podjęli decyzję o prześwietleniu rentgenowskim ciężarówki, a następnie o rewizji naczepy.

Podczas kontroli, w której uczestniczył również wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych owczarek belgijski. Okazało się, że w naczepie, za kilkoma koszami na śmieci i pudełkami z obuwiem znajduje się gigantyczna, papierosowa kontrabanda.

W sumie w tirze funkcjonariusze znaleźli 490 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości rynkowej ok. 6,5 milionów złotych. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby 10 milionów złotych.

Funkcjonariusze wszczęli w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe, które prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Suwałkach. Kierowca tira został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Nielegalny towar trafił do magazynu, a ciężarówka na parking Oddziału Celnego w Suwałkach. Za tak duży przemyt grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.