Przedstawiciele suwalskiej policji odwiedzają suwalskie dzieci z niepełnosprawnością, zachęcając do noszenia opasek, które są pomocne przy identyfikacji dziecka, które się zagubi.

Suwalska policja inicjuje akcję pod nazwą „ z opaską S.O.S. czuję się bezpiecznie” mającą na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dzieci z niepełnosprawnością oraz osób starszych. Jest to innowacyjny pomysł, pomagający w trudnych sytuacjach szybko udzielić pomocy osobie, która zagubiła się, a utrudniony jest z nią kontakt werbalny z powodu choroby czy niepełnosprawności. Opaski ratunkowe SOS zostały stworzone z myślą o dzieciach, głównie z zaburzeniami rozwoju i niepełnosprawnością, które zagrożone są zaginięciami. Opaska, zawierająca kontakt do opiekuna pomaga zidentyfikować dziecko i szybko udzielić mu pomocy, tym samym zmniejszyć jego traumę związaną z rozłąką i zgubieniem drogi do domu. Również dzięki niej osoba, która znajdzie dziecko będzie mogła mu pomóc poprzez powiadomienie opiekuna lub policję.

Opaski przeznaczone są również do seniorów mających trudności z pamięcią i orientacją w przestrzeni. Silikonowa opaska jest personalizowana – może zawierać również informacje o grupie krwi, chorobach, alergiach, stanie zdrowia oraz kontakt do osoby bliskiej.

Suwalska policja zachęca do noszenia na ręce opaski SOS z wytłoczonymi indywidualnie danymi właściciela, która w sytuacjach kryzysowych umożliwi szybki kontakt z bliskimi.