Nauka języka polskiego może być przyjemna a do tego łatwa. Czy to w ogóle możliwe? Tak jak w odniesieniu do każdego języka, by posiąść umiejętność jego władania warto skupić się na podstawowych umiejętnościach: czytanie, słuchanie, zapamiętywanie, mówienie (w tym porozumiewanie się) oraz pisanie. Dodatkowo jeśli dane partie materiału oddziałują na zmysły, nie tylko te pojedyncze, to nawet nie odczujesz że się uczysz, a będziesz to robić z czystej przyjemności i nieprzymuszonej woli.
Co jest potrzebne do nauki języka?
Przede wszystkim samozaparcie, czas i pozytywne nastawienie. Kompletnie się nie przejmuj, jeśli Twoje umiejętności nie będą Cię satysfakcjonować po kilku tygodniach. Ćwicz regularnie, staraj się rozmawiać w tym języku. Dobrym partnerem do rozmów tego typu może być rdzenny Polak, z którego ust będziesz słyszał poprawną wymowę, z odpowiednim akcentem i posługujący się również językiem używanym na co dzień. Nieoczekiwanie zauważysz, że chcąc nie chcąc zaczniesz poszukiwać i zapamiętywać słówka po to, by móc w stanie się porozumieć z osobą, z którą będziesz rozmawiać. Dodatkowo, zacznij uczyć się słownictwa. Stworzy ono bazę do tego, by budować nić porozumienia (i to dosłownego).
Zaraz po słówkach rozpocznij przyswajanie prostych zdań, dzięki temu przy okazji poznasz pierwsze zasady gramatyczne, które tworzą jeden wielki ocean jakże trudnej polskiej gramatyki. Ale po kolei… Nie jest wskazanym rzucanie się od razu na głęboką wodę i próby przyswojenia polskiej gramatyki. Zacznij po prostu od przydatnego słownictwa i zwrotów a stwierdzisz, że zaczynasz nabywać tej trudnej umiejętności, jaką jest posługiwanie się językiem polskim.
Motywacja – klucz do sukcesu?
Podstawą opanowania języka polskiego może być np. wyjazd na wakacje i chęć porozumienia asię z Polakami, będąc w restauracji, odwiedzając muzeum czy zapytać przechodnia o drogę. Ale czy tylko to jest motywacją do nauki? Powodów ku temu może być niezmierzona ilość. W każdym z tych przypadków ważne jest obok motywacji, zaangażowanie, konsekwencja i chęć poświęcenia dziennie zaledwie kilkunastu minut.
Gdy nie masz czasu…
Będąc zmotywowanym to połowa sukcesu, natomiast według badań jeśli zależy Ci na czymś, a nie masz na to czasu, dobrze jest wypracować w sobie nawyk regularności i nauki (w tym przypadku języka), codziennie o tej samej porze. Pozwoli to na nabranie umiejętności w posługiwaniu się językiem ale także przyzwyczajenia swojego mózgu do pracy w danym czasie w ciągu dnia. Natomiast, jeśli chcesz uczyć się języka wszędzie, w internecie dostępne są ćwiczenia, opowiadania czy nawet piosenki lub filmy które można odtworzyć w smartfonie, więc jadąc autobusem, możesz słuchać, uczyć się i połączyć przyjemne z pożytecznym.
Ważnym jest, by nie odpuszczać. Regularne powtarzanie, utrwalanie, wspomaganie ćwiczeniami pozwala nie ustawanie w zgłębianiu nowego języka, którym jest język polski. Obecne możliwości internetu pozwalają rozwijać się w przyjemny i efektywny sposób. Wiele interaktywnych ćwiczeń pomagających w nauce języka polskiego pozwala na naukę, która wcale nie musi być odbierana przez Ciebie jako zniechęcający obowiązek. Zerknij na stronę kursu języka polskiego learn Polish language a zobaczysz że nie musi być on taki straszny jak „go malują”.
Bloki tematyczne, dopasowywanie słówek, historyjki z transkrypcją, nagrania audio czy to zwrotów i zdań, czy to pojedynczych wyrazów, dopasowywanie obrazków do wyrazów to tylko znikoma ich część znajdująca się w serwisie Reprto.org. Dzięki nim możesz nauczyć się tego jednego z najtrudniejszych języków na świecie.