Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różnego typu alergie. Niestety, choroba występuje coraz częściej, wynika ze zmian związanych z rozwojem cywilizacji, zanieczyszczenia środowiska czy nietolerancji na produkty spożywcze. Jak z nią walczyć? Jak pomóc psu i zredukować uciążliwe objawy?
lergia – co to jest?
Alergie u psów definiuje się tak samo, jak u człowieka. To reakcja organizmu na pewne substancje, powodująca zwiększone wydzielanie różnych substancji m.in. histaminy czy przeciwciał IgE. W wyniku tego dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego. U psów można wyróżnić kilka rodzajów alergii, tj.
- alergia wziewna – związana z uczuleniem na roztocza, pyłki i grzyby. Objawia się najczęściej problemami ze skórą;
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – czyli uczulenie na preparaty mające kontakt z psią skórą np. płyny na kleszcze czy materiał, z których zrobiona jest obroża.;
- alergiczne pchle zapalenie skóry – to uczulone na białko, zawarte w ślinie pcheł;
- alergia pokarmowa. – psy najczęściej są uczulone na mięso drobiowe, zboża i ryż.
Objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występuje świąd skóry, rumień, pojawiają się grudki ropne, można zaobserwować wypadanie sierści. Psy mogą cierpieć na zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego, problemy oddechowe, katar, wypływ z nosa, biegunki czy problemy żołądkowo-jelitowe. Zwierzęta są niespokojne, rozdrażnione, mają słabszy apetyt, drapią się i wylizują chore miejsca. Alergia może pojawić się u psów w każdym wieku, ale najbardziej narażone są zwierzęta powyżej 4 roku życia. Więcej na temat alergii można przeczytać tutaj https://blog.piesotto.pl/alergia-u-psa-jak-rozpoznac-objawy-leczenie
Jak rozpoznać alergię u psa?
Objawy alergii mogą być często mylone z innymi chorobami, dlatego w przypadku wystąpienia podejrzanych objawów, warto wykonać dokładną diagnostykę. Najważniejszym badaniem pozwalającym potwierdzić chorobę są testy skórne, punkowe lub śródskórne. Inne metody, pozwalające wykryć alergię to badanie krwi, dieta wykluczająca lub diagnostyka wykluczająca. Wykrycie alergii jest bardzo ważne, ponieważ pozwala złagodzić uciążliwe dla zwierzęcia objawy.
Jak leczyć alergię u psa?
Leczenie alergii u psa jest zależne przyczyny choroby. W przypadku alergii pokarmowej stosuje się dietę eliminującą. Specjaliści radzą, aby zwierzęciu podawać mięso, którego wcześniej nie dostawał. Stopniowo podaje się kolejne składniki, pozwalające poznać przyczynę choroby. Polecana jest karma hipoalergiczna, pozbawiona zanieczyszczeń i oparta na bezpiecznych dla zwierząt składnikach. W przypadku uczulenia na roztocza czy ślinę pcheł ważne jest usunięcie substancji uczulającej. Jeżeli objawy są silne, można zastosować leczenie sterydami lub odczulanie.
Alergia może być bardzo dokuczliwa dla psów. Nie można bagatelizować tego problemu, ponieważ może prowadzić do poważnych zmian w organizmie pupila. Warto udać się do weterynarza, który pomoże rozwiązać problem i wskaże najlepsze rozwiązanie.