Skalpel chirurgiczny jest jednym z najwcześniej powstałych narzędzi chirurgicznych. Na przestrzeni tysiącleci wielokrotnie on ewoluował, by mógł jak najlepiej służyć medykom podczas ich pracy. To jeden z najważniejszych instrumentów chirurgów, który stał się symbolem ich profesji. Niezwykle ważną częścią tego narzędzia jest ostrze chirurgiczne. Jak medycy się nim posługują? Czy może być ono wielorazowe, czy może konieczna jest jego wymiana po każdym użyciu? Za chwilę dowiesz się wszystkiego!
Nóż chirurgiczny – do czego on służy?
Skalpel, zwany również nożem chirurgicznym, to niezwykle ostry nożyk o niewielkich rozmiarach, posiadający jednostronne ostrze. Znajduje on swe zastosowanie w cięciu tkanek miękkich – za jego pomocą medycy wykonują nacięcia podczas zabiegów, takich jak sekcje, biopsje czy inne operacje. Te instrumenty nie są jednak wykorzystywane tylko przez osoby z medycznego świata. Nożem chirurgicznym posługują się również rzemieślnicy oraz artyści, gdyż narzędzie to umożliwia wykonanie precyzyjnego cięcia.
Nóż chirurgiczny jest najczęściej produkowany z wysokiej jakości stali hartowanej, jednak można spotkać się z narzędziami stworzonymi z innych materiałów. Nóż posiada uchwyt, zwany też rękojeścią, który znacząco ułatwia wykonywanie prawidłowych cięć, a także ostrze – jego ostrość wpływa na precyzję. Dostępne są ostrza zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe. W przypadku tych drugich trzeba jednak pamiętać o dokładnej sterylizacji po każdym użyciu. Dodatkowo, konieczne jest ich ostrzenie.
Instrumenty medyczne wykorzystywane podczas zabiegu mogą być tak samo ważne, jak wiedza i technika zespołu chirurgicznego. Posiadanie odpowiednich ostrzy przez używany skalpel chirurgiczny ma ogromny wpływ na sukces całej operacji – dotyczy to w szczególności chirurgii sercowo-naczyniowej, endoskopowej, jak i zabiegów okulistycznych. Właśnie dlatego konieczne jest zaopatrzenie placówki medycznej w odpowiednie narzędzia. Hurtowanie medyczna eplaster.pl doskonale to rozumie i dlatego oferuje artykuły wyróżniające się wysoką jakością. Sprawdź ofertę tutaj.
Ostrze chirurgiczne – czy kształt ma znaczenie?
Ostrza chirurgiczne dostępne są w wielu różnych kształtach, a każdy z nich sprawdza się do innego cięcia. Najczęściej spotykane jest ostrze o lekko zakrzywionej krawędzi tnącej – służy ono do cięcia tkanek miękkich. Zazwyczaj wykorzystuje się je do dużych nacięć. Narzędzie o długiej, zwężającej się krawędzi tnącej wzdłuż przeciwprostokątnej, ze względu na spiczastą końcówkę, zwykle sprawdza się do krótkich, precyzyjnych, płytkich cięć. Małe i spiczaste ostrze w kształcie półksiężyca zwykle służy do przecinania szwów.
Z czego wykonuje się ostrze chirurgiczne?
Jakość ostrza zależy od materiału użytego do jego produkcji, jak również od technologii szlifowania krawędzi tnącej ostrza. Kiedyś produkty te były tworzone ze srebra, jednak obecnie są one zwykle wykonane ze stali hartowanej, nierdzewnej bądź wysokowęglowej. Można również się spotkać z ostrzami wyprodukowanymi z ceramiki czy tytanu.
Warto wspomnieć, że wybór materiału ostrza chirurgicznego może być podyktowany procedurą, jaką wykonuje medyk. Przykładowo, podczas rezonansu magnetycznego, nie można użyć ostrzy wykonanych ze stali, ponieważ przyciągałaby ona magnesy i mogłaby zniekształcić obraz.
Większość ostrzy do skalpeli, kleszczyków czy nożyczek chirurgicznych jest wykonywana ze stali nierdzewnej – wynika to z ich odporności na rdzę, co czyni je bardziej opłacalnymi. Ponadto, zapewniają one największą precyzję działania, a także wyróżniają się trwałością. Popularne są również ostrza wykonywane ze stali węglowej – to materiał bardzo twardy oraz odporny na ścieranie. Sprawia to, że krawędź tnąca zachowuje swą ostrość przez długi czas.
Obiecującym nowicjuszem w medycznym świecie są ceramiczne ostrza chirurgiczne, jednak wciąż trwają prace nad ich udoskonaleniem. Są one znane ze swej ostrości, a także niemagnetycznych i niekorozyjnych właściwości. Nie zaleca się ich jednak do wykorzystywania podczas zabiegów chirurgicznych – wynika to z ich małej wytrzymałości.