Każdy chirurg powinien doskonale znać nazwy przyrządów, które potrzebne są podczas operacji. Konieczne jest posługiwanie się fachową terminologią, aby asystujący mu współpracownicy wiedzieli, jakie narzędzie będzie potrzebne. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podczas zabiegu wykorzystuje się skalpel, będący swego rodzaju symbolem zawodu chirurga. To jednak nie wszystko, co jest potrzebne w trakcie operacji! Dowiedz się, jakie rozróżniamy podstawowe narzędzia chirurgiczne na sali operacyjnej.
Podstawowe narzędzia chirurgiczne na sali operacyjnej
Narzędzia chirurgiczne wykorzystywane podczas operacji mogą być tak samo ważne jak wiedza oraz umiejętności chirurgów. Placówki medyczne – zarówno prywatne, jak i publiczne – powinny zaopatrywać się w instrumenty medyczne najwyższej jakości, wykonywane z materiałów sprawdzających się podczas wielokrotnej sterylizacji. Bardzo istotne jest, aby swym wyprofilowaniem pozwalały wykonywać chirurgom precyzyjne ruchy.
Instrumenty chirurgiczne muszą odznaczać się doskonałym wykonaniem, aby zdały egzamin podczas operacji. Koniecznie sprawdź narzędzia na mercant.pl – to asortyment, który gwarantuje komfort wykonywanych zabiegów, jak i pomyślny rezultat operacji.
Skalpel chirurgiczny
Skalpel chirurgiczny, znany też jako nóż chirurgiczny, to instrument medyczny o długiej historii. Składa się on z uchwytu i ostrzy. Skalpel, mimo swych niewielkich rozmiarów, pełni bardzo ważną rolę podczas operacji – pozwala na cięcie tkanek.
Nóż chirurgiczny medycy układają wzdłuż dłoni, równolegle do powierzchni tkanki. Narzędzie trzymane jest między kciukiem a trzecim palcem. Za jego pomocą wykonywane jest precyzyjne cięcie – dostępne są jednak skalpele posiadające ostrza o różnych kształtach, które wykorzystuje się podczas odmiennych zabiegów.
Nożyczki chirurgiczne
Nożyczki chirurgiczne służą do przecinania oraz preparowania tkanek. To także narzędzie, które pomaga w przecinaniu szwów czy obcinaniu nadmiaru nici, docinaniu materiałów opatrunkowych. Nożyczki występują w wielu kształtach – mogą mieć zakrzywione bądź proste ostrza, część chwytną lub zamykającą. Te narzędzia chirurgiczne dzieli się ze względu na kształt ostrzy: możemy spotkać ostro-ostre, ostro-tępe oraz tępo-tępe nożyczki.
Pincety
Do najpopularniejszych pincet należą narzędzia anatomiczne oraz chirurgiczne – te pierwsze nie posiadają ząbków na końcu, mają zaokrąglone, gładkie końcówki i służą podtrzymywaniu delikatnych struktur. Pincety chirurgiczne posiadają naprzemiennie ułożone ząbki i wykorzystuje się je do podtrzymywania skóry, powięzi oraz mięśni.
Kleszczyki
Kleszczyki chirurgiczne są znane również jako peany – medycy sięgają po nie, gdy wystąpi konieczność zamykania światła naczyń krwionośnych w trakcie krwawienia. Najczęściej spotykane są kleszczyki Peana – to narzędzie gładkie, bez ząbków na końcu.
Haki chirurgiczne
Haki chirurgiczne wykorzystywane są od odciągania oraz rozwierania tkanek, aby lepiej uwidocznić operacyjne pole. Możemy wyróżnić zakończone ząbkami haki skórne, haki do podskórnej tkanki, haki i łyżki brzuszne do narządów wewnętrznych, a także haki powłokowe do powłok brzusznych.
Imadła chirurgiczne
Igłotrzymacze, czyli imadła chirurgiczne, służą do trzymania igły chirurgicznej podczas szycia. Wykorzystuje się je również do wiązania szwów na narzędziu. Instrument ten posiada radełkowanie, aby można było stabilnie trzymać w nim igłę. Dodatkowo, nierzadko imadło posiada antypoślizgowe rękojeści.
Dreny i cewniki
Podczas operacji konieczne jest odprowadzanie płynnych treści z pewnych obszarów ciała lub narządów pacjenta – w tym celu wykorzystuje się dreny i cewniki. Dren Redona to rurka, której jeden koniec umieszczany jest w ranie, a drugi mocuje się do mieszka, który wytwarza ssące podciśnienie. Dren Kehra to natomiast przewód w kształcie litery „T”, który stosuje się podczas operacji przebiegających z otwarciem lub uszkodzeniem dróg żółciowych, aby odprowadzić nadmiar żółci. Cewnik urologiczny jest rurką wprowadzaną do pęcherza, żeby odprowadzić mocz.
Strzykawki i igły
Instrumenty iniekcyjne, takie jak strzykawki oraz igły, są wykorzystywane do wprowadzania w narządy, naczynia krwionośne czy tkanki różne substancje. Pozwalają one także na oczyszczenie pola operacyjnego.