Pompy ciepła to bardzo popularna inwestycja zapewniająca bezpieczeństwo termoizolacyjne i szansę na tanie ogrzanie ciepłej wody użytkowej. To technologia prosta w montażu, z powszechnie dostępnymi źródłami przetwarzania energii, w pełni bezpieczna dla użytkownika. Nie dziwi zatem zainteresowanie dotacjami w celu udoskonalenia nieruchomości zgodnie z ekologicznymi trendami. W jaki sposób uzyskać dotację na pompę ciepła i czy to proces trudny?
Jak podejść do problematyki dofinansowania zielonych technologii?
Unia Europejska narzuca na kraje członkowskie coraz większy udział OZE w domowych instalacjach, co ma w perspektywie odciążyć środowisko i stopniowo eliminować produkcję węgla. Rządowe instytucje w celu realizacji nowych norm ekologicznych w produkcji energii tworzą programy dofinansowania, w tym Czyste Powietrze. To program bezpośrednio związany z pompami ciepła. Najczęściej kwestiami dofinansowania zajmują się eksperci odpowiadający za montaż technologii u zainteresowanego klienta.
Jakie warunki trzeba spełnić przy dofinansowaniu pompy ciepła?
- określenie własności nieruchomości, najczęściej potwierdzenie z księgi wieczystej,
- zasady dochodowe, też dla gospodarstw domowych uzyskujących niewielkie dochody na osobę miesięcznie,
- dofinansowanie można uzyskać przy wymianie starych technologii na rozwiązania nowej generacji, nawet do 25 000 złotych,
- dofinansowanie dostępne dla osób osiągających przychody z różnych źródeł, w tym prowadzenie działalności gospodarczej.
Gdzie znajdują się formularze i do kogo się zgłosić w razie wątpliwości dotyczących finansowania?
Wnioski rozpatruje Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, więc w razie problemów można umówić się na konsultacje z urzędnikami w konkretnym województwie. Wszystkie formularze pozyskuje się bezpłatnie przez serwis FOŚiGW. Na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/dofinansowanie-do-pompy-ciepla-dowiedz-sie-jak-uzyskac-i-na-co-przeznaczyc-srodki/ można znaleźć więcej szczegółów o dofinansowaniu pompy ciepła.