Wybór między kocurem a kotką nie dla wszystkich jest oczywisty. Pod uwagę warto wziąć temperament konkretnej płci, niektórzy przyszli opiekunowie zwracają również uwagę na odmienny wygląd kocurów i kotek. Wybór płci ma również duże znaczenie, kiedy w Twoim mieszkaniu żyje już jeden koci domownik. Kot czy kotka – jakiego zwierzaka wybrać?
Kot a kotka – najważniejsze różnice
O tym, jak odróżnić kotkę od kota, przeczytasz w ciekawym artykule, który znajdziesz pod linkiem: https://pupilek.pl/kot/jak-rozpoznac-plec-kotka/. Najczęściej wymieniane różnice między nimi wynikają z powszechnego myślenia o charakterze kotek i usposobieniu kocurów. Popularnie uważa się, że kotki są bardziej przymilne i chcą być bliżej człowieka, a kocurom przypisuje się zdystansowanie. Wszystko zależy jednak od tego, jakiego osobnika zaprosisz do swojego domu. Równie dobrze kotka może chodzić własnymi drogami, a kocur – chętnie spędzać czas na kanapie blisko opiekunów.
Wiele zależy też od rasy kota. Zanim zdecydujesz się na kontakt z hodowlą, we wiarygodnych źródłach znajdź informacje o cechach charakteru konkretnej rasy i innych ważnych cechach. Dla przykładu koty brytyjskie są polecane do domów z dziećmi, a koty sfinksy dla każdego, kto szuka przyjaciela na czterech łapach, który będzie skory do zabaw i głaskania.
Kot ze schroniska – czy płeć wskazuje na charakter?
Jeśli chcesz stworzyć ciepły dom dla nierasowego kota po przejściach, nie zrażaj się tym, że nie masz możliwości poznania jego cech charakteru… Jest wręcz przeciwnie! O ile możesz wyszukać ogólne informacje o charakterze kotów danej rasy, o tyle w schronisku czy fundacji dowiesz się wszystkiego o konkretnym kocie. Opiekunom zwierzaka, tak jak i Tobie, zależy na szczęśliwym życiu podopiecznego, dlatego zawsze upewniają się, czy oddają go do domu, w którym będzie się dobrze czuł. Zanim kot trafi do adopcji, opiekunowie i/lub wolontariusze dobrze poznają swojego podopiecznego, dlatego na pewno usłysz wiele o jego charakterze i upodobaniach.
Warto pomyśleć od razu o stworzeniu domu dla dwóch kotów. Jeśli chcesz, aby młodsze zwierzę dołączyło do kota, który jest Twoim pupilem od dawna, najlepiej wybieraj młodego osobnika w pierwszym półroczu życia. Pracownik bądź wolontariusz na pewno chętnie opowie o nastawieniu podopiecznego do przedstawicieli tego samego gatunku – w schronisku lub fundacji upatrzonemu osobnikowi nie brakowało przecież kociego towarzystwa.
Co ważne, jeśli nie chcesz mieć w domu kolejnych kociąt, osobnika przeciwnej płci wysterylizuj (w przypadku kotek) lub wykastruj (w przypadku kocurów). Warto wiedzieć również, że koty adoptowane przeszły już te zabiegi albo umowa adopcyjna zobowiązuję Cię do ich przeprowadzenia, kiedy pozwoli na to wiek zwierzęcia.