Polski system prawno – podatkowy zniechęca do podejmowania przedsiębiorczych działań i krótko mówiąc blokuje większość ekonomicznych inicjatyw. Klin podatkowy przekraczający racjonalne normy, złe traktowanie przedsiębiorców w urzędach, brak spójności w wydawaniu interpretacji, spory rozpatrywane wyłącznie na korzyść administracji podatkowej, zaniżona kwota wolna od podatku i źle wprowadzony Nowy Ład to zaledwie początek listy problemów, z którymi borykają się na co dzień krajowi właściciele firm. Alternatywa? Oczywiście firmą za granicą. Czy warto przemyśleć taki pomysł?
O co chodzi z zakładaniem firmy za granicą?
Unia Europejska zapewnia swobodny przepływ kapitału, ludzi, naturalnie pracy i działalności gospodarczych. Najlepsza decyzja to przeniesienie centrum życiowego oraz gospodarczego w całości do innego kraju, co umożliwi pełne wykorzystanie zagranicznego systemu podatkowego, czy systemu ubezpieczeń społecznych i zabezpieczenia zdrowotnego. Niektóre kraje w UE mocno sprzyjają ambitnym firmom. To przede wszystkim Czechy z ciekawymi formami rozliczeń, Estonia z formatem e-rezydencji, Litwa polująca na specjalistów światowej klasy. Firma za granicą to format coraz szybciej dostępny, chociażby przez wyspecjalizowane kancelarie https://www.thompsonstein.com/gdzie-najlepiej-zalozyc-firme-za-granica-w-2022/ przejmujące na siebie odpowiedzialność za dopełnienie niezbędnych formalności.
Jak podejść do uruchamiania zagranicznej firmy?
- Przyda się ocena, czy przedsiębiorca nie potrzebuje dodatkowych zezwoleń,
- ocena klimatu prawnego, podatkowego, technologicznego, perspektyw rozwoju społeczeństwa,
- optymalizacja właściwej formy prowadzenia działalności gospodarczej,
- przetłumaczenie niezbędnych dokumentów,
- gotowość na przeniesienie centrum interesów życiowych i gospodarczych za granicę,
- potencjał inwestycyjny.
Dlaczego transfer biznesu za granicę się opłaca?
Polska to kraj demograficznie upadły ze stale pogłębiającymi się problemami strukturalnymi, podatkowymi, prawnymi i już w tym momencie nie ma szans na poprawę. Większość przedsiębiorców, którzy zostaną w Polsce czeka ogromne opodatkowanie i administracyjny koszmar. Z tego powodu lepiej już dzisiaj pomyśleć o transferze biznesu.