Transport towarów na dużych odległościach ma decydujące znacznie dla finalnej ceny towarów dla odbiorców detalicznych. Nie dziwi zatem dążenie importerów do poszukiwania środków przewozu pozwalających na zoptymalizowanie ceny transportu do globalnego transit time ładunku. Od czego zależy zatem cena przewozu? O tym dowiesz się z tego artykułu.
Od czego zależy cena przewozu ładunku
Transport ładunków z Chińskiej Republiki Ludowej może być zrealizowany z pomocą trzech środków transportu. Należą do nich fracht kolejowy, fracht morski i transport lotniczy. Niezależnie jaki środek transportu wybierzesz, koszty za usługę będą obejmować szacunek oparty na siedmiu podstawowych elementach. Należą do nich czynności, jakie będzie musiał wykonać i / lub zlecić spedytor dla skutecznego przewiezienia ładunku. Wśród nich znajdziesz wycenę za czynności związane z odbiorem ładunków, wykonaniem odpraw celnych, załadunkiem i rozładunkiem towaru, wybranym środkiem transportu, a także z wyceną importowych odpraw celnych, dostarczeniu do adresata i za import towarów.
Warto podkreślić, że nie wszystkie z wyżej wymienionych czynności będą uwzględnione w każdej umowie. Wynika to z szerokiego wachlarza usług spedycyjnych i elastycznego podejścia go indywidualnych potrzeb importerów. Oczywiście wycena usług transportowych uzależniona jest także od rodzaju przewożonego ładunku oraz jego ilości. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze typu umów na spedycję towarów z Chin.
Najdroższa i zarazem najbardziej kompleksowa jest umowa na transport typu EXW. Zakłada ona, że importer ponosi wszystkie koszty transportu ładunku w całym procesie transportowym. Uwzględnia ona zarówno opłaty lokalne realizowane po stronie sprzedawcy, czyli dostawę ładunku do terminala przeładunkowego w Chnach, opłaty celne eksportowe i obsługę ładunku po stronie chińskiej, jak i cenę przewozu ładunku wybranym środkiem transportu, obsługę ładunku w państwie docelowym oraz opłaty celne importowe. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w przypadku usług typu DAP. Tu za wszystkie procesy płaci sprzedający, jednocześnie tu importer przejmuje na siebie (zazwyczaj w jego imieniu działa doświadczony spedytor) obowiązek zorganizowania przewozu.
W dziedzinie importu towarów z Chin korzysta się także z usług typu FOB i CFR. W ramach pierwszych sprzedawca chiński odpowiada za sfinansowanie wszystkich lokalnych wydatków, w ramach których znajdują się dostawa ładunku do terminala przeładunkowego, obsługa ładunku oraz opłaty celne eksportowe. Wszystkie pozostałe koszty ponosi importer w Europie, tzn. cenę za wybrany fracht (kolejowy, morski, lotniczy) oraz obsługę ładunku w kraju docelowym i importowe opłaty celne. CFR jest swego rodzaju przeciwieństwem FOB. W tym wypadku importer pokrywa wydatki z ostatnich elementów procesu transportowego realizowanych po swojej stronie łańcucha — tj. dokonuje importowych opłat celnych oraz organizuje ładunek w zakresie dostarczenia do miejsca docelowego.
Ile trzeba zapłacić za transport towarów z Chin różnymi środkami transportu
Bezsprzecznie fracht lotniczy jest najdroższym środkiem transportu. Ceny za przewóz kontenera są kilkukrotnie wyższe, niż to ma miejsce w przypadku spedycji morskiej czy kolejowej. Cena za przewóz samolotem dokonywana jest przez tzw. “masę objętościową”, czyli na podstawie wymiarowania ładunku, a nie jego faktycznej masy.
W przypadku frachtu morskiego i kolejowego szacunku ceny dokonuje się dwojako — inaczej dla ładunków drobnicowych (LCL) i dla ładunków całokontenerowych FCL. Ceny dla LCL oblicza się na podstawie wielkości liczonej w metrach sześciennych, natomiast ładunek FLC ustala się na podstawie rodzaju ładunku, kursu walut, ceny ropy naftowej oraz obłożenia danego środka transportu czy sezonowość. W efekcie wydatki te są niezwykle płynne i podlegają częstym zmianom.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że ceny za przewóz ładunku za pomocą każdego frachtu są niezwykle elastyczne i zmieniane są mniej więcej w okresach miesięcznych. Oznacza to, że raz droższy będzie transport kolejowy, raz morski. Również cena frachtu lotniczego może się zmieniać, jednakże zazwyczaj jest ona znacznie wyższa, niż pozostałych środków transportu. Dlatego też zachęcamy importerów do systematycznego sprawdzania cen za przewóz ładunków — najlepiej u doświadczonych spedytorów, którzy zaproponują najlepsze warunki zarówno pod względem ceny, jak i czasu przewozu.