PCC to w skrócie podatek od czynności cywilnoprawnych. Muszą go zapłacić wszyscy Ci, którzy zawarli umowę cywilnoprawną, w tym również umowę kupna-sprzedaży. Czym dokładnie jest PCC i jak co to takiego deklaracja PCC-3?
Co jest objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)?
Zgodnie z Ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych objęte wspomnianym podatkiem są:
- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
- umowy dożywocia,
- umowy pożyczki, pieniędzy bądź rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- umowy spółki,
- umowy depozyty nieprawidłowego,
- ustanowienie hipoteki,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności.
Podatkowi podlegają również wszelkie zmiany wyżej wymienionych umów, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
PCC po zakupie samochodu używanego
Jeżeli kupiłeś używane auto od osoby fizycznej musisz wypełnić specjalny druk PCC-3, który podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, kiedy istnieje podstawa prawna wyłączająca obowiązek zapłaty PCC.
Kogo dotyczy obowiązek podatkowy?
Obowiązek zapłaty PCC mają strony umowy – zazwyczaj spoczywa on na osobie kupującej. Jeżeli natomiast chodzi o umowę darowizny, to PCC płaci obdarowany. W przypadku umowy dożywocia, podatek ten ma obowiązek zapłacić nabywca nieruchomości – sprzedawca nie opłaca podatku od czynności cywilnoprawnych. Opłacenie PCC od zakupu auta spoczywa na barkach kupującego.
Stawki podatku PCC
Są one różne – od 0,1% do 2%. Nas jednak najbardziej interesuje wysokość PCC w przypadku kupna samochodu – wylicza się ją przy zastosowaniu stawki 2% od umowy sprzedaży pojazdu. Na jego opłacenie mamy 14 dni – należy to zrobić przed rejestracją samochodu.
Kto nie płaci podatku PCC?
W sytuacji, kiedy przedmiot opodatkowania stanowi rzecz ruchoma, której wartość nie przekracza tysiąca złotych nie podlega ona opodatkowaniu na podstawie podatku PPC. Nie będzie mu także podlegać sytuacja, kiedy jedna ze stron transakcji będzie płaciła podatek od towarów i usług lub będzie od niego zwolniona.
Przeczytaj także:https://www.mbmotors.pl/blog/podatek-pcc-3-po-zakupie-samochodu/
Deklaracja PCC-3 – czym ona jest?
O deklaracji PCC-3 wspomniano już w tym tekście. Druk ten należy wypełnić od razu po zakupie pojazdu od osoby fizycznej.
Kupienie auta, zarejestrowanie go w wykupienia ubezpieczenia OC to nie wszystko. Należy także zapłacić podatek od zakupu samochodu o wartości większej niż tysiąc złotych. Aby to zrobić trzeba złożyć deklarację PCC-3. Opłatę skarbową za pojazd i wypełniony formularz można złożyć w Urzędzie Skarbowym bądź przez Internet.
Formularz PCC-3 jest dostępny na Portalu Podatkowym. Można go wypełnić za pomocą kreatora online, który pomoże Ci na każdym kroku, bądź poprzez wybranie wzoru o formie zbliżonej do oficjalnego wzoru pisma. Druk jest prostu do uzupełnienia, ale trzeba mu poświęcić trochę czasu, by nie popełnić żadnych błędów.
Co w przypadku nieopłacenia podatku od zakupu auta?
Jeżeli kupiłeś samochód, ale nie uregulowałeś płatności PCC, popełnisz w ten sposób wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe. Wiąże się to z wysokimi karami. W przypadku spóźnienia się ze złożeniem druku i nieopłacenia PCC na czas istnieje możliwość złożenia oświadczenia i opłacenie go wraz z odsetkami.
Artykuł sponsorowany