Zarówno najem okazjonalny jak i instytucjonalny są szczególnymi formami najmu – przy czym najem instytucjonalny został wprowadzony stosunkowo niedawno. Obie formy najmu mają pewne cechy wspólne, jednak warto zwrócić uwagę na różnice – zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię czasu trwania umowy najmu, kaucji czy opuszczenia lokalu.
Co łączy najem okazjonalny i instytucjonalny?
W obu przypadkach jest to szczególna forma najmu, uregulowana dodatkowymi przepisami. Obie umowy mają również zastosowanie jedynie do lokali mieszkalnych. Na tym jednak podobieństwa między umową najmu instytucjonalnego a okazjonalnego praktycznie się kończą.
Najważniejsze różnice między umową najmu okazjonalnego a instytucjonalnego
Pierwsza różnica dotyczy tego, kto może zawrzeć umowę. W przypadku najmu okazjonalnego może to być jedynie osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Z kolei w przypadku najmu instytucjonalnego – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną prowadząca działalność.
Druga różnica dotyczy czasu trwania umowy. Jeśli chodzi o najem okazjonalny, to umowa może być zawarta jedynie na czas oznaczony – maksymalnie na 10 lat. Co jednak istotne, po upływie tego czasu można zawrzeć kolejną umowę. W przypadku najmu instytucjonalnego ograniczenie 10 lat nie istnieje – a po tym czasie umowa nie jest uznawana za umowę bezterminową (jak może się zdarzyć w przypadku zwykłej umowy najmu).
Kwestia kaucji i opuszczenia lokalu – podobieństwa i różnice
Warto również zwrócić uwagę na to, jak przepisy regulują kwestię kaucji i opuszczania lokalu w przypadku obu umów. Zarówno jeśli chodzi o najem okazjonalny jak i instytucjonalny wynajmujący może zażądać wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej. Różnica dotyczy maksymalnej wysokości kaucji. W przypadku umowy najmu okazjonalnego może to być maksymalnie sześciokrotność miesięcznego czynszu za lokal. Z kolei kaucja przy umowie najmu instytucjonalnego może wynosić tylko trzykrotność miesięcznego czynszu za dany lokal – jest to więc rozwiązanie znacznie bardziej opłacalne dla tym, którzy szukają ofert mieszkania do wynajęcia w Białymstoku.
Jeśli chodzi natomiast o kwestię opuszczenia lokalu, to jedna z różnic dotyczy kwestii wskazywania innego możliwego miejsca zamieszkania na wypadek egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Przy zawarciu umowy najmu okazjonalnego najemca musi złożyć odpowiednie oświadczenie, wskazując taki lokal. Umowa najmu instytucjonalnego nie zawiera jednak takiego wymogu. Inne są także terminy na opuszczenie lokalu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy. W przypadku najmu okazjonalnego termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od daty doręczenia żądania opuszczenia lokalu. Najemcy, którzy podpisali umowę najmu instytucjonalnego, czasu na opuszczenie lokalu będą mieć jednak więcej – termin nie może być krótszy niż 14 dni.
Ogólna konstrukcja umów najmu okazjonalnego i instytucjonalnego jest zatem zbliżona, jednak różnice są niezwykle istotne – zarówno z punktu widzenia najemcy jak i wynajmującego. Z tego względu przed zawarciem umowy warto zapoznać się z przepisami regulującymi oba rodzaje najmu.
Artykuł partnera