Aminokwasy BCAA to grupa trzech egzogennych rozgałęzionych związków organicznych, których organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować. Dlatego też konieczne jest dostarczanie ich wraz ze spożywanymi pokarmami. Stanowią one popularny składnik odżywek na masę. Wynika to z ich licznych właściwości, dlatego też tak chętnie sięgają po nie osoby, dążące do zbudowania imponującej muskulatury.
Co warto wiedzieć o aminokwasach BCAA?
BCAA to nazwa dla grupy trzech rozgałęzionych aminokwasów, którą tworzą: leucyna, izoleucyna i walina. Jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, są to aminokwasy egzogenne czyli takie, których organizm nie jest w stanie produkować samodzielnie, dlatego też muszą być mu dostarczane wraz z pożywieniem. Poszczególne z aminokwasów BCAA wykazują takie działanie, jak:
- Leucyna. Hamuje działanie hormonu nasilającego procesy kataboliczne (kortyzol) oraz zwiększa syntezę białek w mięśniach.
- Izoleucyna. Działa antykatabolicznie i reguluje poziom cukru we krwi.
- Walina. Dokładnie tak jak pozostałe aminokwasy BCAA, zabezpiecza mięśnie przed rozpadem. Ponadto, reguluje stężenie hormonu wzrostu, a także usprawnia procesy pozyskiwania energii w mięśniach.
Aminokwasy BCAA występują naturalnie w takich produktach spożywczych, jak m.in.:
- Mięso (drobiowe, wołowina),
- Nabiał,
- Ryby (łosoś lub tuńczyk),
- Jajka,
- Produkty z pełnego ziarna,
- Warzywa strączkowe,
- Pestki dyni,
- Orzechy (brazylijskie, nerkowca),
- Migdały.
Jak działają aminokwasy BCAA?
Białka mięśniowe, w około 35%, są zbudowane z aminokwasów BCAA. W trakcie wzmożonej aktywności fizycznej, mięśnie przyczyniają się do ich rozkładu, aby dzięki temu móc uzyskać niezbędną do kontynuowania treningu energię. Większość aminokwasów jest rozkładanych przez wątrobę, jednak w przypadku przemiany metabolicznej, odbywa się ona właśnie w mięśniach.
Podczas intensywnego treningu, dochodzi do wzmożonej produkcji tlenku azotu, który aminokwasy rozgałęzione transportują z mięśni do wątroby, gdzie z jego pozostałości tworzona jest L-alanina, przekształcana w procesie glukoneogenezy w glukozę. Zgromadzony w ten sposób zapas energii, ulega kolejno transportowi do mięśni. To natomiast przyczynia się do utrzymywania zrównoważonego poziomu glukozy we krwi, a sportowiec może bezpiecznie kontynuować ćwiczenia. Wysokiej jakości suplementy z BCAA, znajdziesz tu: https://mlonutrition.pl/kategoria/aminokwasy-bcaa/. Sprawdź ofertę i wybierz idealny dla siebie produkt.
Czy aminokwasy BCAA działają?
Osoby aktywne fizycznie, które stosują suplementy z aminokwasami rozgałęzionymi nierzadko zadają sobie pytanie, czy BCAA działa. Otóż na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, że zapewnianie ich należytej podaży w organizmie, może wspomóc pracę nad wymarzoną, muskularną sylwetką. BCAA wykazują bowiem takie działanie, jak:
- Hamowanie katabolizmu,
- Przyspieszanie anabolizmu,
- Zwiększanie wytrzymałości mięśni,
- Wspomaganie rzeźbienia sylwetki,
- Redukowanie tkanki tłuszczowej,
- Stymulowanie nerwów i hamowanie procesu odczuwania bólu,
- Wpływanie na aktywność neuroprzekaźników.
Więcej informacji na temat skuteczności suplementowania BCAA znajdziesz tu: https://mlonutrition.pl/czy-bcaa-dziala-rozwiazmy-ten-spor-raz-na-zawsze/. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią tego artykułu.
Artykuł sponsorowany