Użytkownicy MacBooków cenią je za zaawansowane i bardzo przydatne funkcje, umożliwiające komfortową pracę. Ale omawiając zalety tych innowacyjnych urządzeń, nie można pominąć wydajnej baterii. Pojemna bateria jest tym, co wyróżnia urządzenia marki Apple na tle konkurencji. Bowiem MacBooki są w stanie pracować nawet przez kilkanaście godzin bez konieczności ładowania. Aby było tak przez jak najdłuższy czas, warto wiedzieć, jak dbać o baterię, żeby przedłużyć jej żywotność.
Długi czas pracy baterii litowo-polimerowej
Za możliwość długiej pracy MacBooka bez korzystania z ładowarki odpowiada bateria litowo-jonowa, w którą wyposażone są urządzenia w wersji Pro oraz Air. Przy czym trzeba mieć na uwadze to, że ostateczny czas pracy uzależniony jest od obciążenia procesorów. Mianowicie jeśli jednocześnie wykonujemy wiele zadań, korzystając z różnych funkcji, to też czas pracy na baterii ulegnie skróceniu. Ponadto, istotne jest to, jak postępujemy z baterią – i to już od momentu pierwszego włączenia. Kiedyś zalecono, aby nowe urządzenie trzykrotnie rozładować do zera, aby wydłużyć żywotność baterii. W obecnych bateriach nie jest już to wymagane, ale trzeba pamiętać o tym, żeby nie pracować na urządzeniu, której jest cały czas podłączone do ładowania. Bo taka praktyka niestety przyczynia się do szybszego zużycia baterii. A zatem jeśli MacBook jest naładowany, to należy korzystać z niego bez podłączania do sieci, a dopiero gdy bateria będzie bliska wyczerpaniu, to wtedy należy rozpocząć jej ładowanie.
Kalibracja i praca w optymalnych warunkach
Producent MacBooków zaleca, aby raz na trzy miesiące dokonywać ich kalibracji. Oznacza to, że po naładowaniu baterii nie wolno odłączać urządzenia od zasilania jeszcze przez dwie godziny. Następnie należy pracować na Macbooku aż do momentu uśpienia, w którym to stanie powinien pozostać przez pięć kolejnych godzin. W celu ukończenia kalibracji trzeba ponownie naładować baterię do pełna. Aby żywotność baterii była długa, nie powinno się zostawiać urządzenia w miejscu, gdzie narażone byłoby na działanie promieni słonecznych czy w niskich temperaturach. Za optymalną uważa się tę w przedziale od 10 do 35 stopni Celsjusza.
Wyłączenie niepotrzebnych funkcji
Aby bateria dłużej wytrzymywała i nie wymagała częstego ładowania, można wyłączyć funkcje, które w danym momencie nie są nam niezbędne. Mowa chociażby o wyłączeniu podświetlenia klawiatury czy zmniejszenie jasności ekranu. Pozwoli to na ograniczenie pracy procesora i pamięci RAM, bo przyczynia się do mniejszego zużycia baterii. Warto też zainstalować aplikację, która umożliwi monitorowanie stanu baterii. A jeśli okaże się, że mimo stosowania się do wszystkich powyższych rad lata użytkowania zrobiły swoje i konieczna jest wymiana baterii, to wtedy polecamy skorzystanie z usług serwisu Mac Force http://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-baterii.
W celu wydłużenia żywotności baterii przede wszystkim należy pamiętać o kalibracji oraz o tym, aby nie pracowaniu na urządzeniu, które mimo naładowania jest podłączone do zasilania.
Artykuł partnera