Bruzdownica to narzędzie znacznie przyśpieszające pracę na budowie czy podczas poważnego remontu domu. Wycinanie rowków na kable, jest za pomocą dobrej bruzdownicy, bardzo szybkie i proste. Wybór dobrej bruzdownicy nie jest jednak łatwy. Dowiedz się, jakie ma ona zastosowania i jakie modele sprawdzą się w nich najlepiej.
Podstawowe zastosowania bruzdownicy
Bruzdownica to specjalistyczne narzędzie dość podobne do szlifierki kątowej. W bruzdownicy jednak zastosowane są dwie diamentowe tarcze, które obracając się, wycinają dwie równoległe szczeliny z pomiędzy których należy później usunąć materiał – na przykład przy pomocy młota udarowego lub kłującego.
Najczęściej bruzdownica jest stosowana do wycinania rowków pod wszelkiego rodzaju kable czy też mniejsze rury, jakie są prowadzone w pomieszczeniach czy też na zewnątrz budynków. Jeżeli więc planujesz wymienić instalację elektryczną i zmienić miejsce gniazdek, czy punktów świetlnych na suficie albo stawiasz nowy dom, to dobra bruzdownica znacząco przyśpieszy Ci pracę. Podobnie możesz za pomocą bruzdownicy, wycinać rowki pod instalację wodną, przewody sieci internetowej, czy nawet poprowadzić kable do głośników w salonie.
Przy wyborze bruzdownicy kieruj się taki parametrami jak:
- moc – to najważniejszy parametr bruzdownicy – w przypadku cięcia w drewnie mogą to być moce mniejsze, do pracy w betonie czy kamieniu powinno to być 1500 W i więcej;
- prędkość obrotowa – to ważny parametr przy pracy w miękkich materiałach, tarcze powinny obracać się bardzo szybko, a przy twardych znacznie wolniej. Niektóre modele mają stałą prędkość, a inne posiadają jej regulację;
- waga urządzenia – od tego zależy komfort pracy, choć urządzenia dużej mocy są z reguły cięższe;
- średnica tarcz – czym większa będzie średnica tarczy, tym głębszy rowek możesz stworzyć. Musisz to dopasować do rodzaju prac, jakie będziesz wykonywał. Na rynku dostępne są bruzdownica z tarczami, które pozwalają na wykonywanie nacięć głębokich nawet na 18 centymetrów;
- rozstaw tarcz – od niego zależy szerokość tworzonego rowka, zazwyczaj możliwa jest regulacja tego parametru – od 3 do kilku lub kilkunastu lub nawet ponad dwudziestu centymetrów;
- dodatki – najważniejszym dodatkiem do bruzdownicy jest złącze do podpięcia odkurzacza. Podczas cięcia, zwłaszcza betonu czy cegły, powstają bardzo duże ilości pyłu, który osiądzie na wszystkim w okolicy. Natychmiastowe wciąganie go odkurzaczem to najlepsze rozwiązanie. W przypadku bruzdownic akumulatorowych, warto także, abyś zamówił dodatkowe baterie, z których będziesz mógł skorzystać przy dłuższej pracy.
Podczas pracy z bruzdownicą, nie zapomnij o środkach bezpieczeństwa, takich jak okulary i rękawice ochronne. Może się także przydać maska przeciwpyłowa. Nie zapomnij też przy zamawianiu, dobrać odpowiednich tarcz, jeśli nie ma ich w zestawie. Do najtwardszych materiałów najlepsze będą segmentowe tarcze diamentowe.
Co możesz wykorzystać zamiast bruzdownicy
Bruzdownica nie jest narzędziem absolutnie koniecznym przy remoncie czy mniejszej budowie. Zamiast niej możesz użyć innych sprzętów. Jednak praca w tej sytuacji będzie znacznie wolniejsza i mniej dokładna. Rowek możesz tworzyć, używając do nacinania szlifierki kątowej, czy też wiertarki ze specjalną tarczą. Jeżeli jednak chcesz pracować szybko i dokładnie to kupno profesjonalnej bruzdownicy jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli do wykonania masz bardzo dużo rowków pod instalacje.
Bruzdownice dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/