Grawerowanie laserowe polega na naniesieniu wybranego wzoru na wybraną powierzchnię. Często stosuje się je do grawerowania różnego rodzaju trofeów, długopisów, czy okolicznościowych statuetek. Zobacz, w jaki sposób wykonuje się grawerowanie laserowe i na czym polega naniesienie grawerunku!
Jak wygląda proces grawerowania laserowego?
Grawer można nanieść praktycznie na każdy materiał. Sam proces grawerowania laserowego, polega na tym, że wiązka laserowa emituje bardzo mocne źródło ciepła, co powoduje nagrzewanie materiału, na który nanoszony jest grawer. Wiązka tego ciepła jest na tyle silna i mocna, że powoduje zmiany kształtu, koloru i spalenia, albo wyparowania danego tworzywa. Poprzez grawerowanie laserowe, można uzyskać niezwykle trwały i odporny na ścieranie grawerunek. Taki grawer przetrwa wiele, wiele lat, co czyni go świetnym pomysłem na spersonalizowane prezenty na różnego typu okazje. Więcej informacji o samej metodzie znajdziecie na stronie grawerowanie-laserowe.pl
Jak wykonać projekt do grawerowania laserowego?
Istnieje wiele możliwości na to, aby wykonać projekt, który następnie zostanie wygrawerowany na danym materiale. Wystarczy stworzyć swój projekt grawerunku. Najprościej zrobić to w programach graficznych, takich jak:
- Photoshop,
- CorelDraw,
- Illustrator,
- InkScape,
- AutoCAD.
Po wykonaniu projektu można go przesłać do osoby, która ma stworzyć grawerunek. Można to też zrobić samodzielnie, jednakże trzeba posiadać w tym celu odpowiednie sprzęty. Potrzebna będzie drukarka i sam laser. Za pomocą sterownika należy przesłać stworzony projekt do lasera. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku i wybraniu właściwych ustawień można przystąpić do wykonywania grawerowania laserowego.
Jakie są rodzaje grawerowania laserowego?
Istnieją dwa rodzaje grawerowania laserowego. Pierwszy z nich to grawerowanie rastrowe. W przypadku tego rodzaju grawerowania laserowego wybrana grafika jest grawerowana pikselowo – punkt po punkcie. Drugim typem grawerowania laserowego, jest grawerowanie wektorowe. W tym przypadku wybrana grafika jest złożona z krzywych linii, które odczytywane są wektor po wektorze. Grawerowanie rastrowe sprawdza się głównie w przypadkach grawerowania większych powierzchni. Grawerowanie wektorowe ma swoje zastosowanie w przypadku wykonywania grawerunku złożonego z linii. Grawerowanie wektorowe jest również nieco szybsze niż grawerowanie rastrowe.
Na jakich przedmiotach można zrobić grawer?
Istnieje bardzo wiele możliwości i materiałów, a których można wykonać grawerowanie laserowe. Do najbardziej popularnych zastosowań tej techniki wykonywania grawerunku, należą:
- grawerunki na produktach promocyjnych, takich jak długopisy, breloczki, kieliszki, kubki,
- grawerowanie pamiątkowych statuetek,
- grawerowanie pucharów i trofeów sportowych,
- grawerowanie przedmiotów w celach ich personalizacji,
- grawerowanie rękodzieła,
- grawerowanie pieczątek i papieru.
Grawerowanie laserowe ma zatem szerokie zastosowanie i można je wykorzystać na wielu typach tworzyw i materiałów. Grawerunki wykonywane są zarówno w celach służących promocji różnych firm, jak i w branży sportowej, na pucharach. Przedmioty z grawerunkiem często są wręczane w prezencie, a grawer sprawia, że są personalizowane i stanowią świetną pamiątkę na długie lata.
– Artykuł sponsorowany