Rok w rok rolnicy alarmują, że w okresie wakacyjnym brakuje rąk do pracy w rolnictwie. Wystarczy wejść na portale z ogłoszeniami o pracę, aby przekonać się, że ofert pracy sezonowej jest naprawdę wiele. Niestety osoby, które chcą podjąć pracę sezonową, zazwyczaj decydują się na wyjazd za granicę, gdzie mogą liczyć na o wiele bardziej atrakcyjne stawki.
Kto najczęściej decyduje się na sezonową pracę w rolnictwie?
Z racji tego, że dorywcza praca w rolnictwie ma charakter krótkoterminowy, na jej podjęcie zazwyczaj decydują się studenci i uczniowie, którzy akurat są w trakcie przerwy wakacyjnej. Dzięki dorywczej pracy mogą podreperować nieco swój budżet, a jednocześnie – wciąż pozostaje im dużo czasu na odpoczynek.
Sezonowa praca w rolnictwie dużym zainteresowaniem cieszy się także wśród osób, które na co dzień nie są zatrudnione na etacie. Prace dorywcze często podejmowane są także przez pracowników niewykwalifikowanych, którym brak doświadczenia zawodowego i szczególnych umiejętności utrudnia znalezienie stałego zatrudnienia.
Czym zajmują się pracownicy sezonowi w rolnictwie?
Osoby podejmujące pracę dorywczą w rolnictwie mogą wykonywać różnego rodzaju prace. Zazwyczaj są to zbiory owoców, warzyw i kwiatów. W ich przypadku praca przebiega w systemie na akord – wynagrodzenie uzależnione jest od wysokości zbiorów danego pracownika. Dlatego osoby sprawne fizycznie, zwinne i szybkie, mogą liczyć na atrakcyjne stawki.
Praca w rolnictwie to także między innymi pielęgnowanie upraw, plewienie chwastów czy też usuwanie z pola pozostałości po zbiorach.
Jeszcze kilka lat temu osoby, które poszukiwały dorywczej pracy w rolnictwie, zazwyczaj zdecydowały się na wyjazd za granicę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że trend ten powoli się odwraca – warunki finansowe w polskim rolnictwie są coraz bardziej korzystne, nie trzeba także martwić się koniecznością dojazdu i opłacania mieszkania.
Jak znaleźć pracę w rolnictwie? Przydatne informacje dostępne są na stronie https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/wiesci-rolnicze/pozostale-wiesci-rolnicze/30650-sukces-w-szukaniu-pracy-w-rolnictwie-kluczowe-umiejetnosci-i-strategie.
Kogo rolnicy najczęściej szukają do pracy dorywczej?
Z racji tego, że zapotrzebowanie na pracowników branży rolniczej z roku na rok jest coraz większe, rolnicy często mają problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy. Pomimo dość atrakcyjnych stawek i godnych warunków zatrudnienia, wciąż brakuje rąk do pracy.
Co ciekawe, rolnicy nie poszukują wyłącznie osób do czysto fizycznych prac w polu, ale także operatorów maszyn, opiekunów zwierząt oraz nadzorców.
Na jakie warunki można liczyć, podejmując dorywczą pracę w rolnictwie?
Atrakcyjne wynagrodzenie to nie jedyne, na co może liczyć pracownik podejmujący tymczasową pracę w rolnictwie. Coraz większa liczba pracodawców oferuje swoim pracownikom inne, pozapłacowe benefity, takie jak zapewnienie wyżywienia i noclegu. Dzięki temu pracownik nie musi kłopotać się kosztami utrzymania – wszystko, co zarobi, pozostaje do jego dyspozycji.