Witaminy ADEK rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach i nie są wydalane wraz z potem lub moczem tak, jak pozostałe związki. Chociaż dość trudno doprowadzić do ich niedoboru, to problem awitaminozy wciąż dotyczy wielu Polaków. Odkryj niezwykłe działanie witamin ADEK i dowiedz się, dlaczego organizm tak bardzo ich potrzebuje.
Witamina A dla zdrowia wzroku
Witaminy ADEK wykazują zdolność do kumulowania się w organizmie. Ich nadmiar odkłada się w wątrobie i tkance tłuszczowej. Nagromadzone rezerwy mogą zostać wykorzystane w okresie, kiedy w codziennej diecie zabraknie jednej z tych substancji. Magazynowanie witamin jest bardzo ważne, ponieważ ich niski poziom często stanowi zagrożenie dla organizmu. Niedobór witaminy A skutkuje wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Retinol uczestniczy w prawidłowym widzeniu oraz utrzymuje w zdrowiu błony śluzowe i skórę. Wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacnia odporność i odpowiada za metalizowanie tłuszczów. Zbyt niski poziom witaminy A prowadzi do problemów skórnych, niepłodności oraz poważnych zaburzeń widzenia.
Związek pozyskiwany ze słońca – witamina D
Prawie wszystkiewitaminy ADEK są obecne w pożywieniu, jednak pewien wyjątek stanowi słoneczna substancja, czyli witamina D. Niedobór tego związku dotyka wielu Europejczyków, a w szczególności mieszkańców rejonów, w których dzienna ekspozycja słoneczna jest niewystarczająca. Witamina D stanowi ważny budulec kości, a także wspiera pracę układu nerwowego oraz immunologicznego. Ta substancja jest obecna w niektórych produktach spożywczych, jednak najlepszym sposobem na uzupełnienie jej niedoboru jest regularna suplementacja.
Najlepszy antyoksydant – poznaj witaminę E
Witamina E jest jednym z najważniejszych antyoksydantów, co oznacza, że ta substancja ochrania organizm przed wolnymi rodnikami, które powodują obumieranie komórek. Dobroczynna witamina wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, a wielu naukowców uważa, że minimalizuje ryzyko zachowania na nowotwór. Suplementy diety z witaminą E pomagają osobom narzekającym na problemy z układem rozrodczym oraz wspierają leczenie pacjentów borykających się z niedokrwistością.
Witamina na krzepliwość krwi
Witamina K wpływa na krzepliwość krwi, a jej niedobór można rozpoznać po trudno gojących się ranach, biegunce, czy gorszej mineralizacji kości. Wspomniana substancja działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego osoby narzekające na częste obrzęki lub dolegliwości bólowe powinny dołożyć do swojego jadłospisu jak najwięcej zielonych warzyw, a w szczególności:
- natkę pietruszki,
- włoską kapustę,
- sałatę,
- brokuły,
- szpinak.
Witaminy ADEK – czy można zapobiegać ich niedoborom?
Nie ulega wątpliwości, że witaminy ADEK odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie. Chociaż wspomniane substancje można magazynować, to ich niedobór jest rozpoznawany u ludzi w różnym wieku. Najlepszym sposobem na zapobieganie awitaminozie jest zdrowa, zróżnicowana dieta oraz regularna ekspozycja ciała na promienie słoneczne. Warto regularnie poddawać się badaniom, które wykluczą lub wskażą ewentualne niedobory. Zbyt niski poziom witamin ADEK można łatwo uzupełnić poprzez rozpoczęcie suplementacji, którą zaleci lekarz lub farmaceuta.
Artykuł sponsorowany