Działania agencji detektywistycznej mogą być wsparciem dla biznesu. Przedsiębiorcy niejednokrotnie korzystają z usług prywatnych detektywów z korzyścią dla interesów swojej firmy. Oto zbiór możliwości, jakie niesie za sobą wsparcie detektywistyczne dla biznesu.
Walka z nieuczciwą konkurencją
Nieuczciwa konkurencja to takie działania, które stoją w opozycji do idei uczciwego konkurowania w biznesie. Choć czasami takie sprzeczne z prawem i moralnością czyny są łatwo identyfikowalne i przyłapani na praktykach nieuczciwej konkurencji przedsiębiorcy stawiani są przed sądem, to bywa, że nieuczciwe działania są sprytnie tuszowane. Detektywi mający doświadczenie w środowisku biznesowym, jak Detektyw Sektor mogą przeprowadzić dogłębne analizy, które pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w danej branży. Monitorowanie danego rynku obejmuje między innymi analizę strategii w marketingu, pojawiających się nowości (np. pod kątem plagiatu czy naśladownictwa produktów), sztucznego zaniżania cen, a nawet śledztwa w sprawie zamieszczanych w sieci kłamliwych informacji na temat przedsiębiorstwa, co również bywa objawem działania nieuczciwej konkurencji.
Tajemnice handlowe pod ochroną
Luki w zabezpieczeniach, również tych związanych z systemem informatycznym, mogą być powodem wycieku kluczowych dla przedsiębiorstwa danych. Złamanie tajemnicy handlowej jest fatalne w skutkach. To prosta droga do tego, aby niepowołane osoby wykorzystały wiedzę na temat planowanych biznesowych inicjatyw. Prywatny detektyw może przeprowadzić kompleksową analizę procesów wewnętrznych firmy. Jako że posiada skuteczne narzędzia wykrywania podsłuchów, w przypadku podejrzenia wycieku danych jest w stanie wykryć sposób, w jaki dane te przedostają się do osób niepowołanych i szybko zniwelować źródło wycieku. Poufne dane zdobywane bywają nielegalnie przez ukryte rejestratory dźwięku, obrazu, przez monitorowanie treści elektronicznej czy nieuprawniony dostęp do firmowych dokumentów.
Kontrola pracownika
Uczciwość w relacji pracownik — pracodawca powinna być normą, jednak rzeczywistość nie zawsze odpowiada oczekiwaniom. Jednym z objawów nielojalności pracownika może być nadużywanie L4 lub niewłaściwe wywiązywanie się ze swoich obowiązków.
- Kiedy pracodawca podejrzewa, że nieobecność pracownika z powodu choroby może mieć inną przyczynę, niż ta oficjalna, konieczna może być kontrola zwolnień lekarskich. Wykorzystywanie przez pracownika przysługujących mu praw, działanie dla osobistych korzyści to postępowanie na szkodę firmy. Dzięki detektywistycznym umiejętnościom analitycznym można szybko rozpoznać i udokumentować sytuacje, w których pracownik, zamiast reperować zdrowie na zwolnieniu, wykorzystuje ten czas np. podejmując nielegalnie pracę dla konkurencji.
- Czy pracownik dobrze wykonuje swoje codziennie zadania? Czy obsługa klientów przebiega wg firmowych standardów? Czy klient może czuć się obsłużony w sposób profesjonalny? Na te pytania, odpowiedź dać może tzw. tajemniczy klient, w którego wciela się detektyw. Raportuje on pracodawcy na temat poziomu zaangażowania pracownika, jego kompetencji, mocnych i słabych stron.
- Biuro detektywistyczne może pomóc też przy samej rekrutacji. Choć weryfikacji historii zawodowej i personalnej leży zwykle w gestii działu HR, to są takie stanowiska, które wymagają ponadprzeciętnej weryfikacji osób. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko zatrudnienia kogoś stanowiącego zagrożenie dla firmy i działającego na szkodę przedsiębiorstwa.
Szukając idealnego detektywa do współpracy z przedsiębiorstwem, dobrze wybrać agencję działającą w mieście, gdzie znajduje się siedziba firmy. Wystarczy poszukać w sieci biura godnego zaufania, np. wpisując w wyszukiwarkę biuro detektywistyczne Poznań. Detektywi specjalizujący się w działalności dla biznesu zwykle prezentują swoje możliwości w ofercie. Można też zgłosić się do firmy detektywistycznej z polecenia.
Artykuł partnera