Wyciągarki samochodowe to urządzenia, które okazują się niezbędne podczas wielu losowych sytuacji codziennego życia. Jazda offroadowa, konieczność usunięcia z drogi powalonego drzewa lub wyjazd nad jezioro to pozornie niezwiązane ze sobą zdarzenia, posiadające jeden wspólny mianownik – w każdym z wymienionych przypadków posiadanie wyciągarki pozwala rozwiązać zaistniały problem. Sprawdź, czym należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu urządzenia tego typu!
Zastanów się nad tym, jakiego rodzaju wyciągarki potrzebujesz
Wyróżnia się kilka podtypów wyciągarek samochodowych, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się urządzenia elektryczne i hydrauliczne. Różnica pomiędzy nimi opiera się na innej zasadzie działania, ponieważ wyciągarki elektryczne są dedykowane do przesuwania obiektów lub pojazdów o małej i średniej masie, natomiast hydrauliczne – ze względu na oparcie mechanizmu o sterowanie przepływem cieczy – są w stanie poradzić sobie z nawet wyjątkowo dużym obciążeniem. Wyciągarki elektryczne są zasilane z kolei przez silnik i akumulator, a wartość momentu rozruchowego jest mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku urządzeń hydraulicznych.
Najczęściej uznaje się, że do użytku prywatnego wyciągarki elektryczne są w pełni wystarczające, a na zakup wyciągarek hydraulicznych decydują się osoby i firmy, które zajmują się profesjonalną pomocą drogową. Jeśli jednak wciąż nie możesz zdecydować się na konkretny typ wyciągarki, to koniecznie porównaj asortyment urządzeń na stronie https://www.dragonwinch.com/ i wybierz model, który spełni Twoje oczekiwania.
Dostosuj siłę wyciągarki do masy przeciąganych obiektów
Efektywność pracy wyciągarki jest uzależniona od 3 podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest optymalny uciąg urządzenia, który należy dostosować do masy całkowitej pojazdu terenowego lub łódki. Wartość tę należy pomnożyć przez współczynnik 1,5, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dokładnej informacji o uciągu, jaki powinien posiadać wybrany model wyciągarki. Istotne znaczenie ma również moc urządzenia, która nie powinna wynosić mniej niż 5–6 KM. Na funkcjonalność wyciągarki wpływa również wartość przełożenia napędu bębnowego liny – im niższa wartość tego parametru, tym szybkość zwijania liny odbywa się szybciej. Mniejsze przełożenie ma jednak bezpośredni wpływ na obciążenie samego silnika, który musi wówczas wykonać większą pracę.
Zapoznaj się z charakterystyką komponentów konkretnego modelu
W zależności od przewidywanego sposobu wykorzystania również elementy składowe urządzenia będą wpływać na jego użyteczność. Najczęściej spotykane są liny stalowe, które dzięki znacznej wytrzymałości są odporne na duże obciążenia. Alternatywę stanowią natomiast materiały syntetyczne, a wśród ich zalet wyróżnia się mniejszą podatność na uszkodzenia mechaniczne, wynikającą w bezpośredni sposób z redukcji sił tarcia. Decydując się na wybór konkretnego modelu wyciągarki, warto również sprawdzić, czy w skład zestawu wchodzą dodatkowe elementy wyposażenia. Pasy ochronne, szekle i zblocza można z reguły dokupić w późniejszym czasie, jednak planując wykorzystanie wyciągarki w bardziej ekstremalnych warunkach, niewątpliwą zaletą będzie obecność tych komponentów w komplecie startowym.
Oszacuj częstotliwość wykorzystania sprzętu
Sprawne oko każdego miłośnika offroadu z pewnością zauważy, że rozstrzał cenowy urządzeń z kategorii wyciągarek samochodowych jest spory. Przed dokonaniem zakupu należy zatem ocenić, czy do użytku prywatnego niezbędna będzie wyciągarka z najwyższej półki cenowej, czy też może warto wybrać produkt przystępniejszy dla portfela przyszłego właściciela. Nikt nie lubi przepłacać, a możliwość użytkowania wytrzymałego i jakościowego sprzętu oferowanego w atrakcyjnych cenach może okazać się kluczowym argumentem przy podejmowaniu ostatecznej decyzji!
Artykuł sposnorowany