Planujesz zakup samochodu używanego i nie chcesz popełnić żadnego błędu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem zawierającym najważniejsze informacje na temat tego rodzaju transakcji. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać samochód, który posłuży ci bez zarzutu jeszcze długi czas. Sprawdź także, w jaki sposób sfinansować zakup używanego auta.
Skąd zdobyć pieniądze na używane auto?
Jednym z najlepszych sposobów na sfinansowanie używanego samochodu jest jego zakup za gotówkę. Jednak wymaga to zgromadzenia odpowiedniej kwoty, która w przypadku niektórych modeli może być wysoka. Przykładowo na znanym portalu z ogłoszeniami znajdziesz anons dotyczący sprzedaży w Suwałkach Lexusa LX 570 Omotenashi z 2018 r. z przebiegiem 78 055 km za 375 000 zł. Za BMW X3 (także sprzedawane przez mieszkańca Suwałk) z przebiegiem 25 000 km z 2023 r. trzeba zapłacić 285 000 zł.
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę, masz do wyboru kilka rozwiązań. Jednym z nich jest kredyt. Możesz zdecydować się na celową pożyczkę samochodową lub wybrać wariant gotówkowy. Jeśli interesuje cię tematyka kredytu, sprawdź informacje zawarte na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyt-na-samochod-uzywany/.
Innym rozwiązaniem jest leasing samochodu. Możesz z niego skorzystać także wtedy, gdy nie prowadzisz działalności gospodarczej. Wiele podmiotów udostępnia bowiem leasing konsumencki.
Sprawdź historię pojazdu
Gdy znajdziesz interesujący cię samochód, powinieneś sprawdzić jego historię. Najczęściej sprzedawcy podają numer VIN pojazdu w ogłoszeniu. Jeśli go nie ma, skontaktuj się z dotychczasowym właścicielem auta i poproś o udostępnienie takiej informacji. W przypadku, gdy odmawia podania numeru VIN, powinieneś zachować ostrożność. Może to oznaczać, że chce coś przed tobą ukryć.
Mając numer VIN auta, możesz skorzystać z komercyjnych serwisów zajmujących się sporządzaniem raportów na temat samochodów. Ich usługi są zazwyczaj odpłatne, ale w zamian możesz otrzymać dostęp do wielu cennych informacji dotyczących konkretnego auta.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowego serwisu historiapojazdu.gov.pl. Aby wygenerować bezpłatny raport, oprócz numeru VIN potrzebujesz numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. W ten sposób otrzymasz informacje związane m.in. z:
- polisą OC,
- badaniem technicznym,
- ostatnim odczytem licznika,
- danymi technicznymi,
- świadectwem homologacji.
Z raportu dowiesz się także, czy auto, które zamierzasz kupić, nie widnieje w bazach jako kradzione.
Przeprowadź oględziny samochodu
Jeśli po weryfikacji historii pojazdu nic nie wzbudziło twoich podejrzeń czy niepewności, możesz umówić się na obejrzenie samochodu. Powinieneś podejść do tego z rozsądkiem i odpowiednio się przygotować. Przygotuj sobie listę kontrolną zawierającą elementy, które chcesz sprawdzić. Podczas oględzin auta warto sprawdzić m.in.:
- stan układu hamulcowego, koła i amortyzatorów,
- komorę silnika,
- układ zawieszenia wraz z hamulcami,
- stan karoserii, szyb i całej powierzchni samochodu,
- wnętrze, a przede wszystkim stan kierownicy, dźwigni zmiany biegów,
- sprawność układów elektrycznych wraz z klimatyzacją.
Stan techniczny pojazdu możesz sprawdzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty. Może to być mechanik, który zajmie się przeprowadzeniem dokładnych oględzin samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest także wizyta w stacji diagnostycznej.
Skorzystaj z jazdy próbnej
Sama weryfikacja stanu technicznego pojazdu nie wystarczy, aby mieć pewność, że wybierasz pojazd, który spełnia twoje oczekiwania. Warto więc wybrać się na jazdę próbną. Dzięki niej zobaczysz, jak auto sprawuje się w praktyce. Bardzo często usterki nie są bowiem widoczne podczas wizualnych oględzin, a ujawniają się dopiero po uruchomieniu silnika.
Jeśli to możliwe, sprawdź, jak zachowuje się pojazd na różnych typach nawierzchni. Zwróć uwagę na kolor spalin, a także na ewentualne wycieki z komory silnika. Oceń swoje wrażenia z jazdy, gdyż są one niezwykle ważne.
Sporządź umowę kupna-sprzedaży
Zawarcie umowy kupna-sprzedaży jest konieczne, jeśli kupujesz auto od osoby prywatnej. To dowód dokonania transakcji. Na jej podstawie dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przekazania ci pojazdu, a ty do uiszczenia określonej kwoty. Umowa powinna zawierać:
- dane stron transakcji (imiona, nazwiska, serie i numery dowodów osobistych, numery PESEL, adresy zamieszkania);
- dane pojazdu (model, marka, VIN, numer rejestracyjny, rok produkcji, stan licznika),
- kwotę transakcji oraz sposób rozliczenia (gotówka, przelew itd.);
- informację, że sprzedający nie zataił żadnych wad i przekazał pełne informacje na temat pojazdu;
- podpisy obu stron.
Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, powinieneś dobrze się do tego przygotować. Stosując się do zasad wspomnianych w naszym krótkim poradniku, zwiększysz swoje szanse na znalezienie auta w dobrym stanie technicznym i spełniające twoje oczekiwania.
Artykuł sponsorowany