Maszyny cnc to sterowane komputerowo obrabiarki, bez których nie obejdzie się żaden nowoczesny zakład produkcyjny. Posiadają dużo zalet, jednak decyzja o ich zastosowaniu musi uwzględniać także pewne wady tych maszyn. Poznajmy wszystkie najważniejsze plusy i minusy maszyn cnc.


Zalety maszyn CNC - precyzja i seryjna produkcja

Maszyny cnc pozwalają produkować bardzo precyzyjne elementy. Prawidłowo zaprogramowane obrabiarki sterowane numerycznie, takie jak tokarki czy frezarki, wytwarzają elementy cechujące się niemal 100% dokładnością odwzorowania w stosunku do projektu. Dzięki temu korzystając z maszyn cnc możemy wytwarzać części o perfekcyjnej jakości wykonania i obniżyć ryzyko wyjścia nieudanej serii. Ponadto w momencie, gdy pierwszy element serii pozytywnie przejdzie kontrolę jakości, nie jest ona już tak wzmożona w przypadku reszty serii.

Ponadto maszyny cnc zapewniają ogromną dokładność w zakresie pozycjonowania i powtarzalności wytwarzanych elementów. Wystarczy jedno zaprogramowanie by wykonać całą serię identycznych elementów. Poza jakością dużą zaletą maszyn cnc jest możliwość ponownego wykorzystania programów do tworzenia kolejnych serii wyrobów, co pozwala produkować więcej części w krótkim czasie.


Maszyny cnc zapewniają skomplikowaną obróbkę w krótszym czasie

Charakteryzując zalety maszyn cnc trzeba także wspomnieć o prostocie ich obsługi. Wystarczy poświęcić nieco czasu na naukę, by osiągnąć w tej dziedzinie prawdziwą biegłość. Trzeba także wiedzieć, że skomplikowane rodzaje tych maszyn są wykorzystane tylko w niektórych obszarach. Z kolei opanowanie zaawansowanych funkcji maszyn cnc pozwala na łatwiejsze wykonywanie złożonych operacji obróbkowych.

Należy także podkreślić, że ogromną zaletą maszyn cnc jest fakt, iż umożliwiają wprowadzanie zmian lub korygowanie ustawień w bardzo krótkim czasie. Przekłada się to na realne oszczędności dla firmy, zwłaszcza kiedy czas ten porówna się z pracą np. na ręcznej frezarce. Ponadto maszyny cnc zmniejszają liczbę odpadów materiałowych, a błędy ludzkie są ograniczone do minimum. Dodatkowo maszyny sterowane numerycznie pozwalają na lepsze planowanie produkcji dzięki pracy na jednym ustawieniu. Ważne jest zastosowanie odpowiedniego oprogramowania CNC które dostępne jest pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-oprogramowanie-c-287_34.html

 

Maszyny cnc – perfekcyjne, ale stosunkowo drogie

Największą wadą maszyn cnc jest ich koszt – wyższy niż ręcznych obrabiarek konwencjonalnych. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, iż jest to nowoczesne, skomputeryzowana technologia. Kosztowne są nie tylko same maszyny, ale także części i oprzyrządowanie oraz ewentualne naprawy. Ponadto maszyny cnc nie wykluczają całkowicie błędów, ponieważ wciąż to człowiek jest odpowiedzialny za ich programowanie. Niemniej jednak zalety tej technologii i szanse, jakie stwarza dla firmy, zdecydowanie przewyższają wady.

Artykuł przygotował sklep EBMiA.pl oferujący elementy budowy maszyn i automatyki w tym wysokiej jakości serwonapędy: https://www.ebmia.pl/serwonapedy-bezszczotkowe-c-197_1216_314.html

zdjecie2