Znakiem rozpoznawczym samochodów zabytkowych są żółte tablice, wyróżniające je na tle  innych poruszających się po polskich drogach pojazdów. W ich posiadanie może wejść właściciel auta, którego wiek przekroczył 25 lat lub z jakichś powodów został uznany za unikatowy. Otrzymanie nietypowej rejestracji niesie za sobą szereg wad i zalet.

Jakie korzyści dają żółte tablice, jaki mają wpływ na koszty użytkowania samochodu zabytkowego i jak kształtują cenę ubezpieczenia? Szczegóły w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Czy mogę zarejestrować samochód jako zabytek?

Rozwiewając wszelkie wątpliwości, za zabytek może być uznany pojazd, który ma minimum 25 lat, dany model nie jest produkowany od co najmniej 15 lat, a rejestrowany egzemplarz jest przynajmniej w 75 proc. zgodny z oryginałem. Istnieją okoliczności umożliwiające rejestrację samochodu zabytkowego, mimo niespełnienia powyższych kryteriów, np. gdy auto zaznaczyło swoją obecność w ważnym wydarzeniu historycznym.

Największa korzyść - ubezpieczenie

Bez dwóch zdań największym udogodnieniem dla posiadaczy nietypowych samochodów jest możliwość zawierania krótkoterminowych umów ubezpieczeniowych. Nie muszą oni również  zachowywać ciągłości ubezpieczenia. Właściciel klasyka może zakupić polisę OC na okres krótszy niż rok, jednak nie krótszy niż 30 dni. Pozwala to ubezpieczyć pojazd na czas, kiedy pozostaje w użytku, bez konieczności płacenia za miesiące, kiedy stoi w garażu. Takie praktyki są popularne m.in. na zachodzie Europy, gdzie wykupić można Cheap Classic Car Insurance - polisę dla klasycznego pojazdu, dostosowaną do potrzeb i oczekiwań jego właściciela.

Dodatkowa zaleta - przegląd techniczny

Drugą korzyścią, jaka wynika z posiadania klasyka jest jednorazowy przegląd techniczny. Właściciele zabytkowych aut nie muszą co roku robić przeglądu, pod warunkiem, że samochód w tym czasie nie brał udziału w żadnym zdarzeniu drogowym. Plusem jest też brak konieczności dostosowywania pojazdu do polskich wymogów technicznych, co szczególnie ucieszy właścicieli samochodów zza granicy.

Niestety na posiadaczy samochodów zabytkowych nakładane są też ograniczenia, jak choćby to, że nie mogą oni wykorzystywać auta do celów zarobkowych. Zanim więc zarejestrujemy pojazd jako zabytek trzeba tę decyzję dobrze przemyśleć, by później nie żałować.