W roku 2018 na polskich drogach doszło do 31 674 wypadków. Aż 1481 z nich miało miejsce w województwie podkarpackim. To dane z raportu, który opublikowany został na stronie policja.pl. Każdy kierowca ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC. Kary za jego brak są wyjątkowo dotkliwe i z pewnością należy pamiętać nie tylko o jego wykupieniu, ale i przedłużeniu czy zapłaceniu kolejnej raty. Czy jednak koniecznie korzystać trzeba przy tym z usług agenta ubezpieczeniowego? Czy dowiesz się od niego wszystkiego, co o polisie wiedzieć powinieneś? A może warto skorzystać z innych możliwości zakupu OC? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Ziarno niepewności...

Jeśli przy zakupie swojej polisy OC korzystałeś dotąd z usług agenta ubezpieczeniowego, z pewnością wiesz już, że jesteś szczęśliwym posiadaczem najlepszego OC na rynku. Tak w każdym razie stwierdził Twój agent, Ty natomiast nie miałeś powodów, by mu nie wierzyć. Dziś jednak zasiejemy w Tobie ziarno niepewności. Nie po to, żebyś poczuł się oszukany. Bardziej po to, by uświadomić Ci pewne prawdy dotyczące OC, o których agenci ubezpieczeniowi wolą nie wspominać.

Po czym poznać, że moje OC jest najlepsze?

Dobre pytanie. Zakres tej obowiązkowej polisy regulowany jest ustawowo, zatem zawsze działa ona w ten sam sposób i chroni przed tymi samymi zdarzeniami. Jeśli Twój agent powołuje się na fakt, że swoje OC nabywasz w znanym i uznanym towarzystwie ubezpieczeniowym, być może robi to na Tobie wrażenie, ale nie ma nic wspólnego z tym, że Twoje OC jest lepsze od innych. Jest dokładnie takie samo jak OC, które ktoś inny kupuje w TU mniejszym czy mniej popularnym.

Tak naprawdę podstawowym kryterium, jakie warto brać pod uwagę przy zakupie polisy OC, jest jej cena. Im mniej za nią zapłacimy, tym lepiej - tłumaczy doradca klienta serwisu Mubi.pl

Możesz płacić mniej za swoje OC

Z oczywistych powodów o tym również nie dowiesz się od swojego agenta. Z jego usług możesz być bardzo zadowolony, jednak nie zmienia to faktu, że część Twojej składki za OC to jego prowizja. Oznacza to, że płacisz więcej, niż w sytuacji, gdybyś z agenta zrezygnował. A możesz to zrobić, podpisując umowę ubezpieczenia bezpośrednio z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, na przykład nabywając polisę przez Internet.

Jeśli jesteś wyjątkowo cierpliwy, możesz porównać oferty OC, wypełniając formularze na stronach poszczególnych ubezpieczycieli. Jeśli z kolei zależy Ci na czasie, z pomocą przyjdzie Ci porównywarka ubezpieczeń Mubi (https://mubi.pl/). W tym przypadku pola formularza uzupełnisz tylko raz, a ofert OC otrzymasz kilkanaście. Bez problemu wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Nie ominą Cię również promocje cenowe, które ubezpieczyciele często organizują właśnie dla osób, które nabywają polisę przez Internet. Porównywarka na bieżąco zaciąga dane od poszczególnych TU, więc korzystając z niej, najszybciej dowiesz się o tego typu okazjach.

W umowie ubezpieczenia OC zawarte są wyłączenia

Być może nie lubisz i nie chcesz dokładnie wczytywać się w umowę ubezpieczenia OC (choć namawiamy, byś zawsze to robił, aby uniknąć późniejszych, nie zawsze przyjemnych niespodzianek). W rozmowie z klientem agenci często pomijają kwestie wyłączeń odpowiedzialności, a więc tych sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie zobowiązane do tego, by wypłacić odszkodowanie z Twojej polisy OC. One również określone zostały w ustawie i są jednakowe w każdym TU. Ochronie nie podlegają m.in. szkody polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska, spowodowane przez osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym czy spowodowane umyślnie lub pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających. Szczegółowe informacje dotyczące wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela w obowiązkowym ubezpieczeniu OC znajdziesz na stronie https://mu.rf.gov.pl/57/art-8.html

TU może zastosować regres ubezpieczeniowy

W uzasadnionych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może zastosować regres ubezpieczeniowy. Po wypłaceniu odszkodowania osobie poszkodowanej wystąpi wówczas do Ciebie z roszczeniem, żądając zwrotu części lub całości poniesionych na ten cel środków.

Kolizja lub wypadek nie muszą oznaczać, że za swoje OC zapłacisz więcej

Jeśli wypadek lub kolizja nastąpiły z Twojej winy, możesz spodziewać się wyższej stawki OC w kolejnym roku. Twój agent nie zasugeruje Ci jednak zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, choć często właśnie takie rozwiązanie sprawiłoby, że za swoje OC wcale nie zapłaciłbyś więcej. Jeśli dotychczas kupowałeś wyjątkowo drogą polisę, może się okazać, że Twoje koszty będą wręcz niższe. Skorzystaj z narzędzia kalkulator OC (https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl/) i sprawdź, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym Twoja składka będzie najbardziej korzystna.

OC nie musisz kupować w tym samym TU, w którym posiadasz inne polisy

Być może swego czasu skorzystałeś z promocji i wykupiłeś u agenta pakiet OC/AC, uzyskując rabat na obie polisy. Niekiedy zdarza się jednak, że opcją bardziej opłacalną będzie nabycie najtańszego OC w jednym TU, a najlepszego AC czy Assistance w drugim. Pamiętaj, że nie ma obowiązku, byś wszystkie polisy posiadał w jednym towarzystwie. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, bez trudu wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie opcję.