Nawet najmniejsze zmiany w domu wymagają przemyślanych decyzji. Nie da się ukryć, że przebudowa domu potrafi wywrócić życie do góry nogami. W przypadku generalnego remontu ważne jest, aby stworzyć listę prac, dzięki której działania zostaną wykonane bezstresowo. Podpowiadamy, jak zaplanować poszczególne etapy remontowe, aby ten stresujący czas przerodził się w okazję do ćwiczenia domowej logistyki.
Od czego zacząć?
Malowanie ścian, wymiana płytek w łazience czy cyklinowanie podłóg – niezależnie jaką formę odświeżenia wnętrz planujesz, zastanów się która z prac remontowych to ta najistotniejsza. W tym przypadku bardzo ważna jest także ich kolejność. Idealnie przemyślana i zaplanowana hierarchia zadań skróci czas domowego bałaganu do minimum. Warto pamiętać, aby nie zepsuć tego, co zostało już wykonane. Dlatego każdy remont rozpoczynamy od najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych prac. Odświeżenie mieszkania należy zostawić na koniec.
Ile materiałów potrzebuję?
Planowanie remontu należy zacząć od obliczenia powierzchni modernizowanych wnętrz. Dzięki temu podczas wykonywanych prac nie zabraknie nam farb, tapet, gwoździ czy wkrętów. Przy zakupie glazury lub terakoty należy pamiętać, aby kupić jej trochę więcej. Zapas zawsze przydaje się do docinania. Większa ilość produktów przyda się także, gdy kilka elementów ulegnie zniszczeniu. Podobnie jest w przypadku paneli i materiałów wykończeniowych. Szacuje się, że należy nabyć ok. 10-15% więcej niż pierwotnie potrzebujemy. Dlaczego? Ponieważ niektóre produkty są dystrybuowane w krótkich seriach i po kilku tygodniach w sklepie może zabraknąć konkretnego wzoru. Do elementów niezbędnych podczas każdego remontu zaliczamy: taśmę klejącą i malarską oraz folię i tekturę do zabezpieczenia mebli, a także podłogi.
Remont samodzielnie czy z ekipą budowlaną?
Materiały wybrane? Zakres prac ustalony? Czas na podjęcie decyzji czy remont wykonasz sam, czy z pomocą fachowców. Decydując się na gruntowną przebudowę mieszkania, warto zatrudnić ekipę remontową. Planując tylko odświeżenie wnętrz, bez przeciwwskazań możemy sami zająć się modernizacją pomieszczeń.
Czy potrzebny mi architekt?
Nie da się ukryć, że skorzystanie z usług architekta wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli nasz budżet nie pozwala na kolejny wydatek, powierzmy mu zaprojektowanie jednego wnętrza, które dla nas jest największym wyzwaniem. W przypadku remontu rady oraz pomysły specjalisty projektowania wnętrz są bardzo cenne przy urządzaniu łazienki i kuchni (pomoc w wyborze funkcjonalnych rozwiązań).
Remont mieszkania – ile to kosztuje?
Niezależnie od tego, czy planujemy tylko odświeżenie ścian i podłóg, czy remont całego mieszkania musimy przeznaczyć na tę okoliczność odpowiednie środki finansowe. Niestety zmiany, które planujemy wprowadzić, są uzależnione od kwoty jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na modernizację wnętrz. Nie wszyscy zdołali odłożyć wcześniej gotówkę na ten cel, a często też zdarza się tak, że oszczędności nie są w stanie pokryć wszystkich wydatków związanych z remontem. Czy w tym przypadku należy rezygnować z marzeń o nowym domu? Niekoniecznie, można sięgnąć po pożyczkę ratalną od www.Wonga.pl. Jednak przed zaciągnięciem zobowiązań finansowych warto skorzystać z kalkulatora kosztów remontu, który pomoże oszacować ceny materiałów.
Dobrze zaplanowany remont domu nie jest straszny. Jednak podejmując decyzję o modernizacji wnętrz, należy dobrze oszacować budżet, scharakteryzować poszczególne etapy prac oraz przygotować kluczowe elementy, które pomogą w przeprowadzanych działaniach. Dopełnienie powyższych punktów z pewnością uchroni nas przed nieprzewidywalnymi trudnościami oraz dodatkowymi wydatkami.