750 to średnia liczba samochodów, które w Polsce po prostu znikają z dróg. Znikają przy pomocy osób trzecich, które potem pozbywają się ich na “czarnym rynku” lub sprzedają je “na części”. Warto zabezpieczyć się na ewentualność kradzieży samochodu, wykupując kompleksowe ubezpieczenie, które w razie wystąpienia takiej sytuacji, maksymalnie zminimalizuje problem, zapewniając Ci nie tylko odszkodowanie z tytułu starty pojazdu, ale także samochód zastępczy i inne udogodnienia, których podstawowe ubezpieczenie nie pokrywa.
To lata 90-te były okresem, w którym można było zaobserwować szczególne nasilenie zjawiska kradzieży samochodów. Obecne czasy, zarówno najbliższe, ostatnie lata, jak i (jak do tej pory) rok 2019, Polska w coraz mniejszym stopniu odczuwa problem kradzieży pojazdów. Od kilku lat liczba ta waha się rosnąc i malejąc, jednak w ogólnym rozrachunku znajdujemy się w zdecydowanie lepszej pozycji, aniżeli przed kilkunastoma laty czy w latach 90-tych, kiedy to “branża kradzieży” samochodów, przeżywała prawdziwy “boom”.
Kradzież samochodów – skala problemu
Przed laty – we wspomnianych latach 90-ty, czy również na początku XXI wieku, jednym z priorytetowych pytań przy zakupie samochodu, było “Czy pojazd posiada zabezpieczenia? Alarm? Odcięcie zapłonu? Środki mechaniczne, zapobiegające kradzieży?”. W tamtym okresie nawet jeśli ktoś decydował się na zakup samochodu bez zabezpieczeń przeciw kradzieżowych, pierwszą rzeczą jaką robił po zakupie pojazdu, był ich montaż.
Wspomniany okres to prawdziwa plaga kradzieży samochodów, nie oznacza to jednak, że obecnie problem ten nie istnieje. Wiele rzeczy uległo znacznym zmianom w tej kwestii, co w wysokim stopniu przełożyło się na poziom bezpieczeństwa oraz popularności i jakości (!) zabezpieczeń przeciw kradzieżowych.
A co z liczbami? Przykładowo, w roku 1997 odnotowano ponad 70 000 kradzieży pojazdów osobowych. Jest to liczba zawrotna i trudna do wyobrażenia sobie przez osoby, które nie znają sytuacji w Polsce z tamtych lat. Dla porównania – 2017 rok to już okres, kiedy odnotowano niespełna 10 250 kradzieży, a rok 2018 to już niewiele ponad 10 000 przypadków. Widocznym jest więc ogromna zmiana skali zjawiska, napawająca nadzieją na pozytywne zmiany, w kolejnych latach.
Nie jesteś jednak sam z tym problemem. Firmy ubezpieczeniowe zapewniają korzystne odszkodowania, w przypadku kradzieży samochodu. Sprawdź oferty ubezpieczenia AC oraz ranking assistance by wiedzieć, jak najlepiej zabezpieczyć się na tę ewentualność.
Które samochody są szczególnie pożądane przez złodziei?
Dane pozyskane ze statystyk policyjnych pokazują, że najczęściej kradzione i jednocześnie odzyskiwane samochody to te, wyposażone w system GPS, służący do lokalizacji pojazdu. Zwykle, zanim złodziej zdoła “wygłuszyć” sygnał GPS, służby mają już wystarczająco wiele informacji, by odzyskać samochód.
Jeśli zamierzasz kupić nowy samochód, warto sprawdzić, czy znajduje się on na liście najczęściej kradzionych pojazdów w Polsce.
Według danych, to samochody z “wyższej półki” stanowią znaczną część pojazdów skradzionych, które zostały odzyskane w stosunkowo szybkim czasie. W tej grupie królują samochody marek Mercedes-Benz i BMW. W ostatnich latach złodzieje stali się bardziej biegli w dostępie do samochodów, włamując się do systemów elektronicznych, pozwalających na otworzenie i odpalenie samochodu, bez użycia kluczyka lub karty.
Ponieważ złodzieje wykorzystują technologię do pokonania nawet najbardziej niezawodnych systemów bezpieczeństwa, wielu właścicieli pozostaje zdezorientowanych co do tego, jak mogą chronić swój samochód.
Jednak nie tylko właściciele luksusowych samochodów, powinni obawiać się o ich bezpieczeństwo. Kradzieżom ulegają również samochody marek z grupy VW, Fordy, Hondy etc., tzw. “kilkunastolatki”.
Najczęściej kradzione samochody w Polsce, to modele marek Volkswagen, Audi, Opel oraz marki azjatyckie – Honda, Toyota oraz Mazda. Co się tyczy samochodów z “wyższej półki” – BMW i Mercedesy wiodą prym w rankingu.
Najczęściej kradzione, luksusowe samochody w Polsce, to:
- BMW X5
- Mercedes-Benz klasy C
- BMW serii 3
- Mercedes-Benz klasy E
- BMW serii 5
- Range Rover Vogue
- Mercedes S Klasa
- Mercedes GLE
Wysokie ceny modeli BMW i Mercedes-Benz dominują w pierwszej dziesiątce najczęściej kradzionych pojazdów. W rzeczywistości trzy modele BMW stanowią 10 najlepszych. Seria BMW 3 i 5 zajmuje odpowiednio trzecie i piąte miejsce, jednak X5 zajmuje pierwsze miejsce, awansując na pierwsze miejsce z drugiego miejsca w 2017 roku.
Mercedes posiada cztery swoje modele w pierwszej dziesiątce. W porównaniu z zeszłym rokiem, klasa C spadła z pierwszego na drugie miejsce, z klasą S i GLE, zamykającymi ranking.
Przestępcy nieustannie dostosowują swoje techniki
Oczywiste jest, że złodzieje atakują prestiżowe marki – średnia wartość skradzionych i odzyskanych samochodów w 2018 r. wynosiła 93 000 złotych.
Jan Mazowiecki, specjalista ds. Zabezpieczeń, właściciel firmy zajmującej się sprzedażą oraz montażem zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, wyjaśnia: „Zorganizowane grupy przestępcze utrzymują się z kradzieży na zamówienie lub biorąc to, co wiedzą, że szybko się sprzeda, i to dobrze prosperujący, choć nielegalny zawód. Co więcej, ci ludzie mają bardzo zaawansowane umiejętności, stale dostosowując swoje techniki do przeciwdziałania technologii wprowadzonej przez producentów w celu ochrony pojazdów.”
Jak uzyskać najwyższe odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej, po kradzieży samochodu?
Sytuacji, które mają wpływ na wysokość kwoty odszkodowania, po kradzieży samochodu, jest wiele. Jedną z najważniejszych, jest kwestia amortyzacji części. To czy wybierzesz wariant bezgotówkowy, czy gotówkowy. Czasem korzystnym może być naprawa za użyciem nowych części, jednak w wielu przypadkach, będzie to startą pieniędzy.
Na ochronę przed kradzieżą możesz liczyć, wykupując kompleksowe ubezpieczenie. W tym momencie prawdopodobnie najlepsze AC i OC sprawdzisz i kupisz przez internet.
Warta uwagi, jest również kwestia znajomości procesu likwidacji szkody, czyli wiedza na temat tego, jakich czynności musisz dokonać oraz w jakich terminach, aby Twój ubezpieczyciel mógł uznać szkodę i wypłacić Ci należne odszkodowanie. Z tym przypadkiem, ściśle wiąże się procedura odpowiedniego sporządzenia dokumentów dotyczących szkody oraz prawidłowego ich skompletowania – konieczne jest przedstawienie wszystkich dokumentów, wymaganych w ramach ogólnych warunków ubezpieczeń (OWU). Tutaj ważna jest ścisła i otwarta współpraca z przedstawicielem, który osobiście zajmuje się Twoją sprawą. Musi on posiadać jak najwięcej rzetelnych i udokumentowanych informacji, które potwierdzą, że Twój przypadek zasługuje na odszkodowanie (i to dodatkowo w wyższej kwocie).
Przydatne informacje na temat odszkodowania z OC znajdziesz w artykule: „Kiedy i jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?„
WAŻNE!!!
Pamiętaj, że decyzja w sprawie przyznanego Ci odszkodowania nie oznacza, że musisz ją zaakceptować! Jeśli nie zgadzasz się z decyzją firmy ubezpieczeniowej, która odmówiła Ci przyznania odszkodowania z tytułu kradzieży lub przyznała je w kwocie zdecydowanie zbyt niskiej, zawsze możesz się od tej decyzji odwołać i poprosić o dokonanie ponownej kalkulacji szkody z powodu zaistnienia warunków kwalifikujących zjawisko do odszkodowania w wyższej kwocie niż orzeczona przez firmę ubezpieczeniową.