Trzymaj emocje na wodzy

Trudne sytuacje wzbudzają w nas emocje, ale nie można im ulegać. Szczególnie, gdy sprawca szkody próbuje się z nami dogadywać. Prosi, aby nie wzywać policji. Nakłania na przykład do tego, że spisze się oświadczenie i jego ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Jednak z drugiej strony twierdzi, że nie ma przy sobie potwierdzenia zapłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zapomniał go wziąć. A poza tym dziś nie ma już obowiązku posiadania go przy sobie w czasie prowadzenia samochodu.

To prawda, że polisy OC nie trzeba już mieć przy sobie, gdy siada się za kierownicą. Może więc sprawca zarysowania rzeczywiście nie kłamie, ale jednak lepiej mieć 100% pewność. Tym bardziej, że można to zrobić szybko i sprawnie oraz korzystając tylko z telefonu komórkowego.

Wystarczy numer rejestracyjny lub VIN

Może nie wszyscy wiedzą, że taką możliwość daje, od lutego 2012 roku, nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dzięki niej numer każdej polisy OC można zweryfikować online na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. I nie trzeba wcale znać jej numeru.

Na stronie ufg.pl trzeba po prostu wejść w zakładkę „sprawdź OC dla pojazdu”, następnie wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, którego ubezpieczenie zamierza się sprawdzić (więcej szczegółowych informacji, jak sprawdzić OC sprawcy wypadku przeczytasz tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/sprawdzic-oc-sprawcy-wypadku/). Po kliknięciu kolejne ikonki z hasłem „dalej” otrzymuje się szybko kilka ważnych informacji na temat ubezpieczenia auta biorącego udział w stłuczce. Przede wszystkim uzyskuje się wiedzę, czy pojazd ma ważną polisę i w jakiej firmie została ona wykupiona. Trzeba jednak pamiętać, że podawana on-line informacja o ważności ubezpieczenia dotyczy tylko dnia, w którym dokonuje się sprawdzenie. Co ważne uzyskanie takich informacji jest całkowicie bezpłatne. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj na http://ubezpieczenie24.org/

 

Towarzystwa mają dwa tygodnie na poinformowanie UFG

Ośrodek Informacji UFG jest obecnie największą bazą danych o polisach komunikacyjnych w Polsce. W bazie danych znajdziemy też wiele innych przydatnych informacji. Na przykład te dotyczące ewentualnych zgłoszeń szkód w samochodzie, o wypłacie odszkodowań lub nawet odmowie takiej wypłaty. Towarzystwa zawierające ubezpieczenia OC muszą maksymalnie w ciągu dwóch tygodni poinformować UFG o takich zdarzeniach związanych z polisami.