Bez wątpienia ogród przepełniony pięknie kwitnącymi roślinami od wiosny do jesieni jest ozdobą każdej działki i domku. Niestety trud podjętego wysiłku może zostać szybko zniszczony przez niewielkie szkodniki, jakim są nornice. Co zrobić, by uchronić ogród przed nimi, a gdy się pojawią skutecznie je zwalczyć? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze warto poznać szkodnika

Nornica ruda, bo taka występuje w Polsce, jest niewielkim zwierzęciem (ok. 10 cm długości) mieszkającym pod ziemią i tworzącym sieć podziemnych korytarzy. Żywi się głównie roślinami, a jej przysmakiem są cebule roślin ozdobnych zimujących w ziemi. Jeśli nornice pojawią się w miejscu nasadzeń roślin cebulowych i bulwiastych, to będzie to skutkowało tym, że części naziemne tych roślin nie będą wyrastały.

Nornice kopią tunele pod ziemią na wysokości 10-15 cm, a więc wysokości systemów korzeniowych roślin. W związku, z czym nadgryzają korzenie roślin znajdujące się na ich drodze, mocno je uszkadzając i często tym samym doprowadzając do obumierania roślin. Sieć podziemnych tuneli wykopanych przez nornice może być tak duża, że ziemia tam, gdzie została podkopana, ugina się pod ciężarem. Nornice są więc poważnym szkodnikiem rabat kwiatowych, zwłaszcza roślin cebulowych.

Po drugie stosować zabezpieczenia

Nawet jeśli nornica nie pojawiła się jeszcze na danym terenie, warto poczynić pewne środki zapobiegawcze. Polecane jest sadzenie roślin cebulowych w specjalnych koszykach zabezpieczających cebule przed zjedzeniem ich przez nornice. Poza tym na etapie zakładania rabat kwiatowych można pod ziemią, na głębokości 20-30 cm rozłożyć specjalną siatkę uniemożliwiającą przejście nornicom. Zleca się także sadzenie w sąsiedztwie roślin cebulowych roślin, których wydzieliny korzeniowe stanowią naturalny odstraszacz nornic - na przykład aksamitki czy cesarska korona.

A kiedy pojawi się nornica lepiej wezwać fachowca

Sposobów na zwalczanie nornic, dostępnych choćby w Internecie jest wiele. Niestety jednak bywają małą skuteczne, zwłaszcza kiedy nornica zadomowi się na dobre. Potrafi wówczas zrobić ogromne spustoszenie w ogrodzie. Aby tego uniknąć, lepiej skorzystać z usług firmy zajmującej się profesjonalnym i skutecznym zwalczaniem nornic, stosując środki niedostępne w powszechnej sprzedaży, ale dopuszczone przez Ministerstwo Środowiska. Firma taka działa bezpiecznie, zgodnie z prawem i z daje gwarancję na wszystkie swoje usługi, w tym zwalczanie nornic. Zamiast tracić swój czas i pieniądze lepiej więc zwalczanie nornic zlecić fachowcom.

 

Sprawdź ofertę firmy Stander - stander.pl/uslugi/skuteczne-zwalczanie-kretow-i-nornic-metoda-fumigacji/