Naprawa samochodu na własną rękę nie zawsze grozi utratą odszkodowania z AC. Co musi się stać, by mimo ominięcia tradycyjnej ścieżki likwidacji szkody, wciąż można było oczekiwać zwrotu poniesionych kosztów?
Likwidacja szkody z AC – jakie kroki musi podjąć kierowca ubezpieczonego auta?
Wielu kierowców zastanawia kwestia, czy można naprawić samochód na własną rękę i dostać odszkodowanie z autocasco? Odpowiedź brzmi: tak, można, ale tylko w ściśle określonych przypadkach, które stanowią odstępstwo od zwykłej ścieżki likwidacji szkody z AC. Ta natomiast powinna być znana wszystkim kierującym pojazdami, bo ma zastosowanie w każdym przypadku kolizji lub wypadku i jest zapisana w OWU AC.
Co więc musisz zrobić, gdy spotka Cię niefortunna sytuacja na drodze? Przede wszystkim pamiętaj, że podstawą jest informowanie i współpraca z ubezpieczycielem przy wyjaśnianiu jej okoliczności oraz oszacowaniu wielkości szkód. Jeśli dasz radę, zbierz mogące się do tego przydać dowody, a w miarę możliwości możesz też starać się zmniejszyć rozmiary szkody.
Gdy już zgłosisz szkodę, kolejnym krokiem jest umożliwienie ubezpieczycielowi swobodnego dostępu do pojazdu, by mógł dokonać oględzin. Jeśli nie stanowi to zagrożenia dla dalszej jazdy, nie zmieniaj przed nimi niczego w aucie. W razie gdybyś nie mógł być przy oględzinach, możesz wyznaczyć do tego zadania inną osobę, informując o niej ubezpieczyciela.
Czy można zrezygnować z oględzin lub naprawić auto na własną rękę przed nimi?
W zdecydowanej większości przypadków, chcąc uzyskać odszkodowanie z AC, nie można w żaden sposób uniknąć oględzin wskazanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe rzeczoznawcy. Istnieją jednak dwie wyszczególnione w OWU AC sytuacje, w których można dokonać odpowiednich napraw na własną rękę.
Pierwsza z nich ma miejsce wówczas, gdy nie da się kontynuować bezpiecznej jazdy bez zmian w pojeździe albo jego naprawy. Druga z kolei dotyczy samego ubezpieczyciela i zachodzi wtedy, gdy w ustalonym okresie z własnej winy unika on podania swojego stanowiska i przeprowadzenia oględzin. Dokładne informacje m.in. na temat terminów, jakich musi dotrzymać ubezpieczyciel, znajdziecie w OWU AC.
Jeśli natomiast wybraliście ubezpieczenie AC z szybką likwidacją szkody (która bywa również określana uproszczoną lub zdalną), w przypadku wystąpienia niewielkiej szkody będziecie mieli opcję, by zamiast oględzin na żywo, przekazać ubezpieczycielowi same zdjęcia pojazdu. W takim przypadku możliwe jest wypłacenie odszkodowania z AC już kolejnego dnia, a koszty po obydwu stronach znacznie maleją.
Odszkodowanie z AC przy naprawie na własną rękę po wypadku za granicą
Wyobraź sobie sytuację, że wyjeżdżasz poza granice kraju, po czym przydarza Ci się wypadek lub kolizja. Szkody są na tyle znaczące, że naprawa wydaje się niezbędna. Jak jednak w takich okolicznościach przeprowadzić tradycyjne postępowanie przy likwidacji szkody z AC?
Rozwiązaniem jest tzw. naprawa prowizoryczna, określana też jako usprawnienie pojazdu, którą można przeprowadzić bez wiedzy ubezpieczyciela. By mogło do niej dojść, konieczne jest wystąpienie dwóch warunków.
- Dalsza bezpieczna jazda autem i powrót do Polski nie są możliwe bez dokonania napraw w koniecznym zakresie.
- Całkowity koszt naprawy nie może przekroczyć kwoty podanej w OWU AC.
Pamiętaj, że w przypadku przekroczenia wspomnianej kwoty lub dokonania napraw wykraczających poza niezbędny zakres, ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci zwrotu wszystkich poniesionych kosztów. Odszkodowanie zostanie obliczone, biorąc pod uwagę średnie ceny obowiązujące w miejscu zarejestrowania samochodu w Polsce, przez co otrzymasz mniejszą kwotę. Przed dokonaniem napraw koniecznie poproś więc najpierw o wycenę, a jeśli ta będzie wyższa od ustalonej w OWU AC kwoty, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową.
Likwidacja szkody z AC na własną rękę za granicą – do jakiej kwoty?
Dokładna wysokość kwoty, jakiej nie powinno się przekraczać w przypadku napraw pojazdu dokonywanych za granicą, podana jest w OWU AC i różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak to wygląda u poszczególnych firm?
- Zwrot kosztów odszkodowania do kwoty 1000 euro oferują Aviva, Benefia (kwota brutto), Generali, LINK4 i Wiener (kwota wzrasta do 1300 euro w przypadku pojazdów innych niż osobowe).
- W przypadku Allianz i Warty kwota ta wynosi maksymalnie 1500 euro.
- Najwyższą możliwą kwotę naprawy za granicą bez informowania ubezpieczyciela oferuje AXA Direct i wynosi ona 2000 euro.
By zwrócić poniesione przez Ciebie koszty, ubezpieczyciel będzie potrzebował jak najdokładniejszej dokumentacji. Zrób więc zdjęcia uszkodzeń i miejsca wypadku, a jeśli zajdzie taka potrzeba, sprowadź lokalną policję, by sporządziła notatkę. Staraj się nie pomijać żadnego szczegółu.
Naprawa na własną rękę bez zgody ubezpieczyciela – jakie są konsekwencje?
Aby chronić się przed nadużyciami i wyłudzeniami odszkodowań przez klientów, ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty całości lub części należnych świadczeń z AC. W jakich konkretnie przypadkach może dojść do takiej sytuacji?
Po pierwsze wtedy, gdy naprawiliśmy auto na własną rękę, ale nasze postępowanie uniemożliwiało wybranemu przez ubezpieczyciela rzeczoznawcy dostęp do samochodu, przez co ten nie był w stanie wycenić wartości wyrządzonej szkody. Po drugie, gdy dokonane przez nas naprawy wykroczyły zakresem poza te niezbędne w celu kontynuowania bezpiecznej podróży przed oględzinami.