Wnęki w pomieszczeniach są bardzo często zbędnym elementem infrastruktury budynku. Czasem jednak mogą być praktyczną przestrzenią o dużych możliwościach aranżacyjnych. Projektując łazienkę można modyfikować kształt pomieszczenia, niektórzy decydują się na wnękę prysznicową. Dotyczy to oczywiście osób, które planują w swojej łazience kabinę prysznicową zamiast wanny lub też wannę i prysznic. Kiedy wnęka prysznicowa sprawdzi się najlepiej?

Mała przestrzeń

Łazienki często mają niewielki metraż, co utrudnia ich aranżację. Wnęka pozwala lepiej zaplanować rozkład poszczególnych elementów, a także uporządkować przestrzeń, wydzielając w niej poszczególne strefy. Wnęka prysznicowa jest gotową już przestrzenią, w której umieszczamy brodzik i kabinę lub też prysznic typu walk-in. Na tej podstawie planujemy pozostałe strefy. To znacznie ułatwia projektowanie łazienki, w której jest problem z ustawnością, ergonomią i funkcjonalnością.

Walk-in z zamykanymi drzwiami

Bardzo popularnym aktualnie rozwiązaniem jest prysznic walk-in. Nie posiada on brodzika, a odpływ wykonany jest np. z płytki w podłodze. Do wyboru mamy transparentną szklaną ścianę oraz zamykane drzwi zarówno przesuwne, jak też uchylne. Wnęka tworzy gotową bryłę, nadając kształt prysznicowi. Wykonujemy w niej jedynie odpływ, pamiętając o spadku z czterech stron przy odpływie liniowym. Następnie montujemy na podłodze i dwóch równoległych ścianach system drzwiowy. Jest to łatwiejsze i mniej kosztowne rozwiązanie, niż prysznic walk-in z zamykanymi drzwiami przy ścianie. W takim przypadku musielibyśmy postawić jeszcze dwie boczne szklane ściany.

Duży i praktyczny prysznic

Wnęki mogą być różnej wielkości. Jeżeli prysznic ma mieć dużą powierzchnię, niech wnęka będzie szeroka i głęboka. Jego wnętrze możemy dowolnie zaaranżować. Prysznic wyróżnimy wykorzystując płytki heksagonalne na ścianie, kontrastujące z pozostałymi powierzchniami. Do białych ścian pasuje m.in. kolor szarego betonu lub ciepłego drewna. Wśród odważnych propozycji są m.in. kolor classic blue oraz pomarańczowa mozaika. Duży prysznic pozwala na wyposażenie go w praktyczne półki na kosmetyki, a także większy zestaw prysznicowy, np. z dodatkowym panelem do hydromasażu. Ponadto możemy uzupełnić go o wygodne siedzenie, które zapewni komfort kąpieli szczególnie osobom starszym i dzieciom.

Minimalistyczne wnętrze

Wnęka umożliwia ukrycie pewnych elementów wyposażenia wnętrza. W najbardziej nowoczesnych stylizacjach dążymy do maksymalnego uproszczenia aranżacji. Kolorystyka jest monochromatyczna, zazwyczaj są to jasne barwy, które podkreślają sterylność i pożądany chłód. Wnęka prysznicowa pozwoli Ci więc skutecznie ukryć prysznic, który ze ścianą w tym samym kolorze, co pozostałe, może być praktycznie niewidoczny. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy, decydując się na prysznic walk-in z przezroczystą ścianą. Na ciemnej ścianie niech pojawi się czarny zestaw prysznicowy, z kolei na jasnej biały. W ten sposób unikniemy wyróżnienia konkretnych elementów we wnętrzu.

Wnęka prysznicowa w łazience będzie dobrym wyborem dla małych wnętrz, osób, które planują duży i przestronny prysznic, a także miłośników minimalizmu.