Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, a do jego wykupienia jest zobligowany każdy właściciel czterech kółek. Polisy nie należą do tanich, dlatego przed zakupem auta wielu przyszłych kierowców zastanawia się, jak wybrać model, aby nieco na nich zaoszczędzić. Jednym z czynników, który biorą oni pod uwagę, jest przebieg w kilometrach. Czy rzeczywiście ma on znaczenie dla wysokości składki OC?

Czym jest ubezpieczenie OC samochodu i dlaczego trzeba je mieć?

Polisa OC jest produktem finansowym, który ma obowiązek wykupić każdy właściciel auta czy motocyklu uczestniczącego w ruchu drogowym. Jest to wymóg określony przepisami, a ich złamanie oznacza zwykle bardzo wysoką karę. Celem OC, czyli ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jest odciążenie właściciela pojazdu w sytuacji, gdy poważny wypadek narazi go na wysokie koszty.

Ochrona obejmuje nie tylko szkody własne, ale również te wyrządzone innym uczestnikom zdarzenia – zarówno materialne, jak i zdrowotne. Wielu kupujących samochody bywa pozbawionych wyobraźni. W efekcie, jeżdżąc wieloletnim autem o małej wartości, nie biorą pod uwagę faktu, że mogą doprowadzić do zniszczenia innego kosztownego modelu, na którego spłatę nie będzie ich stać.

Inną ważną kwestią są szkody zdrowotne doznane przez uczestników wypadku. Przy poważnych urazach leczenie lub rehabilitacja mogą pochłaniać ogromne środki, niedostępne dla sprawcy. Ubezpieczenie OC pokrywa większość takich wydatków, a jego właściciel traci jedynie zniżki za bezszkodową jazdę.

Przebieg samochodu a wysokość składki

Chociaż ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, nie ma ono stałej ceny. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własną politykę wartościowania poszczególnych czynników, jakie są brane pod uwagę przy ocenie klienta. Do tych istotnych zaliczają się zarówno dane demograficzne właściciela pojazdu (np. jego wiek czy stan cywilny), jak i parametry techniczne samego auta. Wśród tych ostatnich jest również przebieg w kilometrach. W jaki sposób wpływa on na wysokość składki, możesz przeczytać na https://rankomat.pl/samochod/przebieg-samochodu-a-cena-oc.

Dlaczego przebieg ma wpływ na cenę polisy OC? Otóż dla ubezpieczyciela ważne jest, aby pojazd jak najrzadziej ulegał awarii i jak najdłużej zachowywał maksymalną sprawność. To pozwala towarzystwu ograniczyć liczbę i wysokość wypłacanych odszkodowań. Każdy przejechany kilometr z pewnością powiększa stopień zużycia części i podzespołów, a to z kolei prowadzi do wzrostu awaryjności. Dla ubezpieczyciela istotne jest też to, ile kilometrów planuje przejechać kierowca w roku objętym polisą.

Ile trzeba zapłacić za przejechane kilometry?

Aby dowiedzieć się, jak przebieg samochodu wpłynie na wysokość składki, warto porównać oferty różnych towarzystw, wypełniając specjalny formularz. Wykupując polisę, możesz wykorzystać najlepszy kalkulator OC na rynku, jakim jest Rankomat. Przy jego pomocy znajdziesz ubezpieczenie, które zapewni Ci taką samą ochronę przy znacznie niższym koszcie. Dzięki porównywarce dowiesz się też, jak wpłynie na Twoją składkę deklaracja liczby przejechanych kilometrów w kolejnym roku.

Precyzyjne określenie tego, o ile więcej zapłacisz za OC w przypadku pojazdu z przebiegiem 100 000 km i 250 000 km, nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że na wysokość składki wpływają też inne czynniki, które mogą ją obniżać lub podwyższać w znaczącym stopniu. Korzystniejsze może być OC właściciela pojazdu z 2010 roku z przebiegiem 100 000 km niż tego, który ma pojazd wyprodukowany w 2016 roku, ale przejechał nim już 250 000 km. Może też być odwrotnie, jeśli właścicielem pierwszego auta jest kierowca z dwuletnim stażem za kierownicą.

Porównanie średnich wysokości ubezpieczeń OC z uwzględnieniem parametru, jakim jest liczba przejechanych kilometrów, wskazuje, że różnice w tym zakresie sięgają około 60-70 zł za każde kolejne 100 000 km. Za auto z grupy do 50 000 km przy takich samych wartościach innych czynników możesz zapłacić około 580 zł, a za samochód, który przejechał już 250 000 km – około 700 zł. Warto jednak pamiętać o indywidualnej polityce ubezpieczycieli. Nie wszystkie firmy uwzględniają bowiem ten czynnik w kalkulacji. Nie ma on wpływu na OC w firmach takich jak Link4, TUZ Ubezpieczenia czy Benefia.