Nabywca samochodu musi wywiązać się z wielu obowiązków związanych z ubezpieczeniem, zarejestrowaniem i wyposażeniem pojazdu. Część tych obowiązków zależy od tego, czy zakupione auto jest nowe, używane, nabyte w Polsce czy sprowadzone z zagranicy.
Co powinien zrobić nabywca używanego samochodu z zagranicy, co właściciel auta z polskiego salonu, a co osoba, której nowy nabytek okazał się… kradziony? Kto jest zobowiązany do zapłaty akcyzy, cła lub podatku od czynności cywilnoprawnych? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nie tylko poniższy tekst, ale i pełen użytecznych informacji artykuł na stronie https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/kupilem-samochod-co-dalej/.
Ubezpieczenie samochodu
Każdy pojazd powinien mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia likwidację szkód wyrządzonych przez osobę jadącą tym pojazdem. Zakres tego ubezpieczenia jest zawsze taki sam (gwarantuje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Skoro ubezpieczenia OC nie różnią się między sobą zakresem ochrony szkód, dobrze jest znaleźć najtańsze z nich. O tym, jak to zrobić, możesz przeczytać w artykule https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/ubezpieczenie-oc/.
Nowy samochód będzie musiał zostać ubezpieczony jeszcze zanim wyjedzie z salonu, a używane auto może już mieć OC. Skąd nabywca używanego samochodu może wiedzieć, czy jest on ubezpieczony?
Zwykle auto, które już było używane, ma wykupione OC. Jeżeli tak jest, jego nabywca ma prawo dalej korzystać z poprzedniej polisy, chociaż musi się liczyć z możliwym przeliczeniem kosztu ubezpieczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe i naliczeniem dopłaty do obowiązującej polisy. Taka rekalkulacja ma związek z tym, że nowy kierowca pojazdu może reprezentować większe ryzyko ubezpieczeniowe i dlatego powinien zapłacić wyższą składkę. Ma też możliwość zrezygnowania z poprzedniego OC w dowolnym czasie.
Czasem może zdarzyć się tak, że nabyty pojazd jednak nie jest ubezpieczony. Jego nowy właściciel powinien sprawdzić, czy samochód ma OC, na przykład na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ufg.pl.
Należy pamiętać, aby wykupić OC najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu. Potwierdzenie ubezpieczenia samochodu, czyli polisa OC, musi zostać okazane jako jeden z dokumentów wymaganych w procesie rejestracji samochodu.
Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych
Po zakupie używanego auta od osoby fizycznej z Polski należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Taki podatek wynosi 2% wartości rynkowej kupowanego auta. Właściciel pojazdu ma 14 dni na zapłatę tego podatku w urzędzie skarbowym.
Zarejestrowanie lub przerejestrowanie samochodu
Zarejestrowanie nowego lub przerejestrowanie używanego samochodu wymaga wizyty wstarostwie powiatowym odpowiednim do miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej przez właściciela pojazdu. W miastach na prawach powiatu można zarejestrować samochód w wydziale komunikacji w urzędzie miasta, a w Warszawie w urzędzie dzielnicy. Trzeba to zrobić w ciągu 30 dni od zakupu auta.
Do zarejestrowania auta potrzebne są:
- dowód osobisty albo wypis z KRS,
- poprzedni dowód rejestracyjny z wynikiem ostatniego badania technicznego (jeśli samochód był już zarejestrowany),
- poprzednie tablice rejestracyjne,
- karta pojazdu, jeżeli została wydana,
- polisa OC,
- dowód własności pojazdu.
W sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie może osobiście go zarejestrować, ma możliwość ustanowienia pełnomocnika. Osoba, która będzie rejestrowała auto, musi wtedy okazać imienne pełnomocnictwo.
Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania samochodu z zagranicy?
Samochód sprowadzony z zagranicy ma dokumenty rejestracyjne wydane w innym języku, niż polski. W wydziale komunikacji trzeba okazać ich tłumaczenia wykonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula. Umowa kupna-sprzedaży również powinna być sporządzona w dwóch językach, w tym po polsku. W dodatku jeśli samochód został sprowadzony z jednego z krajów należących do Unii Europejskiej, jego właściciel musi posiadać dowód opłacenia akcyzy albo zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku opłacenia tego podatku.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu
W każdym kraju obowiązują inne normy wyposażenia pojazdów. W Polsce trzeba posiadać w samochodzie sprawną gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Nabywca auta powinien zadbać o zakup tych przedmiotów, jeżeli jeszcze nie znalazły się w wyposażeniu nowego lub używanego samochodu.
Po ubezpieczeniu, zarejestrowaniu i wyposażeniu samochodu można bez przeszkód jeździć nim po polskich drogach.