Na terenie całej Polski są realizowane kolejne inwestycje. Zazwyczaj takie lokale można nabyć w stanie deweloperskim, czyli ze ścianami i posadzkami przygotowanymi do dalszych prac. Koszt nieruchomości jest duży, dlatego wiele osób zastanawia się nad możliwością zabezpieczenia swoich interesów na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych. Czy ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim się opłaca?
Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim
Bardzo często nowe obiekty są oddawane jeszcze przed zakończeniem wszystkich prac w budynku lub jego okolicach. W trakcie takich działań może dojść do zdarzeń losowych, na przykład przebicia rury podczas remontu w lokalu znajdującym się nad Twoim mieszkaniem. Czasami takie nieruchomości są sprzedawane jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku. Wówczas nowy właściciel lokalu musi poczekać na możliwość zamieszkania w nim, a w tym czasie istnieje ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują specjalne polisy obejmujące mieszkania, które jeszcze nie otrzymały pozwolenia na użytkowanie, ale mają już nowego właściciela. W skład takich ubezpieczeń wchodzą następujące sytuacje:
- przepięcia,
- akty wandalizmu,
- zalanie,
- pożar.
Do ubezpieczenia mieszkania w stanie deweloperskim można także doliczyć ochronę mienia ruchomego znajdującego się w nieruchomości oraz zabezpieczenie na wypadek szkód wynikających z powodzi.
Przed zakończeniem prac wykończeniowych dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w ubezpieczenie domu w budowie. Następnie będzie można przekształcić je w standardową polisę mieszkaniową. Warto pamiętać, że do momentu podpisania aktu notarialnego lokal jest ubezpieczony przez samego dewelopera.
Więcej o ubezpieczeniu mieszkań w stanie deweloperskim dowiesz się tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-mieszkania-w-stanie-deweloperskim.
Czy ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim się opłaca?
Stan deweloperski jest definiowany różnie w zależności od osoby wznoszącej budynek. Szczegóły na ten temat są zawsze zawarte w akcie notarialnym. Często w mieszkaniach wykończonych w ten sposób znajdują się dodatkowe elementy w postaci podłóg czy łazienek wyłożonych kafelkami. W lokalach w stanie deweloperskim zazwyczaj są też drzwi.
W mieszkaniach w stanie deweloperskim nie ma zbyt wielu obiektów, jednak nie oznacza to, że nie warto ich ubezpieczać. Zalanie lub pożar może spowodować zniszczenie samych murów, przez co konieczne będzie ponowne przeprowadzenie kosztownych prac przygotowujących do dalszego wyposażania lokalu. Podczas remontu w nieruchomości mogą pozostać również wartościowe sprzęty i materiały budowlane. Zakupienie ubezpieczenia pozwala na uchronienie mieszkania przed kradzieżą obiektów znajdujących się w jego wnętrzu.
Ubezpieczenie lokalu w stanie deweloperskim jest tanie. Dokładną kalkulację ubezpieczenia domu lub mieszkania online zrobisz na rankomat.pl, gdzie znajdziesz także wiele ofert od poszczególnych towarzystw działających na terenie Polski. Jest to łatwy sposób na wybranie propozycji, która prezentuje najlepszy stosunek zakresu ochrony do ceny.