Jeśli jesteś pracownikiem wykonującym wolny zawód i rozglądasz się za kredytem w Suwałkach, zapoznaj się z treścią artykułu. Z tekstu dowiesz się, jak skutecznie rozpocząć poszukiwania najlepszej oferty oraz na jakie warunki możesz liczyć, przeglądając propozycje banków. Zacznijmy jednak od rozstrzygnięcia podstawowej kwestii – kto zalicza się do grona osób wykonujących wolne zawody?

Kredyt dla pracowników wolnych zawodów, czyli dla kogo?

Najprościej mówiąc, pracownikiem wolnego zawodu jest osoba, która posiada wąską specjalizację i dysponuje w danej dziedzinie zaawansowaną, rozległą wiedzą. Od szeregowych pracowników odróżnia ją także sposób zatrudnienia – najczęściej prowadzi własną działalność gospodarczą bądź z pracodawcą wiąże ją kontrakt, umowa o dzieło lub zlecenie. I choć pojęcie wolnego zawodu nie jest dokładnie zdefiniowane, w kodeksie spółek handlowych łatwo znajdziesz informację na temat tego, jakie profesje należą do przedstawicieli wolnych zawodów. Są to między innymi lekarze, artyści, pisarze, dziennikarze, prawnicy, inżynierowie, farmaceuci, architekci, diagności laboratoryjni czy naukowcy.

Bardziej atrakcyjne warunki kredytowe

Można pokusić się o stwierdzenie, że wyżej wymienione specjalizacje cieszą się uznaniem, ale i stabilnymi, często wysokimi zarobkami. Na realizacji obowiązków przez pracowników wolnych zawodów opiera się funkcjonowanie wielu dziedzin życia społecznego. Właśnie z tego powodu przedstawiciele tych profesji mogą liczyć na lepsze traktowanie przez instytucje finansowe. Banki, udzielając kredytu takim osobom, zdecydowanie mniej narażają się na kłopoty z odzyskaniem należności, ponieważ ryzyko, że kredytobiorca straci stałe źródło utrzymania i przestanie systematycznie spłacać raty, jest znikome. Wynika to również z transparentności danych dotyczących zatrudnienia oraz otrzymywanego wynagrodzenia – pracownicy wolnych zawodów są więc jednymi z najbardziej wiarygodnych klientów banków.

Na co możesz więc liczyć, będąc przedstawicielem wolnych zawodów? Przykładem są kredyty dla lekarzy. W ich ramach bank proponuje atrakcyjniejsze oprocentowanie, a także niższą lub nawet zerową prowizję. Co więcej, sam proces decyzyjny będzie znacznie krótszy niż standardowo, bo przeprowadzany na podstawie ograniczonej liczby dokumentów. Zazwyczaj wystarcza dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach oraz pismo potwierdzające prawo wykonywania danego zawodu. Dlatego pozytywną odpowiedź otrzymasz szybciej, a tym samym pieniądze prędzej trafią na Twoje konto.

Ponadto osoba realizujące się zawodowo na przykład jako adwokat może wnioskować o wyższą kwotę kredytu niż pracownik spoza tej grupy. Jeśli więc spełniasz omawiane kryteria i planujesz ubiegać się o kredyt, istnieje szansa, że otrzymasz nawet 200 tysięcy złotych. To nie wszystko, jeśli chodzi o udogodnienia: pracownik wolnego zawodu dostanie bowiem także więcej czasu na uregulowanie zadłużenia.

Gdzie po kredyt dla przedstawicieli wolnych zawodów

Nie wszystkie banki w Suwałkach oferują tego rodzaju kredyty, dlatego trzeba sprawdzić, w których placówkach są one dostępne. Warto poszukiwać tych produktów przez Internet, gdzie można szybko zweryfikować wiele ofert. Niektóre z nich wymagają dodatkowo otwarcia konta osobistego – w takim przypadku dokładnie przeanalizuj jego warunki, zanim podpiszesz umowę. Dowiedz się też, jak zamknąć konto w banku, na którego ofertę się decydujesz, w razie gdyby przestało ono być Ci potrzebne.