Zakup jakiejkolwiek nieruchomości, zarówno domu, jak i mieszkania, to duży wydatek. Jednak nie wystarczy tylko zapłacić właścicielowi należnej kwoty. Na przyszłego właściciela czekają dodatkowe koszty związane z nabyciem domu. Jakie? Po podpisaniu akty notarialnego należy jak najszybciej udać się do urzędu skarbowego i uiścić wymagany podatek. Zastanawiasz się, ile on wynosi? Dowiedz się więcej!

Podatek od kupna mieszkania to wydatek, o którym wiele osób zapomina, koncentrując się wyłącznie na cenie samej nieruchomości. Jednak ten dodatkowy koszt może uszczuplić budżet przeznaczony na remont lub wykończenie lokalu nawet o kilka tysięcy złotych! Dlatego warto wcześniej obliczyć jego wysokość i przygotować się do jego opłacenia.

Jaki podatek trzeba zapłacić po kupnie mieszkania?

Typ podatku od kupna mieszkania, jaki należy uiścić do urzędu skarbowego, zależy od pochodzenia nieruchomości. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w lokal z rynku:

  • pierwotnego, to będziesz musiał zapłacić podatek VAT. Jego wysokość zależy przede wszystkim od metrażu mieszkania. Dla nieruchomości o powierzchni do 150 m2 wynosi on 8%, z kolei dla lokali, które są większe niż 150 m2, jest to 23%. Jednocześnie warto pamiętać, że deweloperzy wliczają ten koszt w cenę nieruchomości, dzięki czemu nie trzeba go płacić samodzielnie,
  • wtórnego, to do Twoich obowiązków należy uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Wynosi on 2% ceny mieszkania umieszczonej w akcie notarialnym. Można go opłacić samodzielnie lub zlecić wykonanie tego zadania notariuszowi, u którego zawarto umowę.

Osoby, które decydują się zakupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, muszą zapłacić dodatkowy podatek PCC, który obowiązuje w chwili ustanowienia hipoteki. Jego koszt to 19 zł lub 0,01% wartości nieruchomości.

Warto pamiętać, że opłacenie podatku spoczywa na barkach kupującego. Co więcej masz na to zaledwie 14 dni od dnia podpisania aktu własności, dlatego nie należy z tym zwlekać. Jednak to nie wszystko. Oprócz podatku czekają Cię również inne opłaty związane z zakupem mieszkania.

O jakich innych opłatach należy pamiętać po zakupie mieszkania?

Zapłaciłeś za mieszkanie oraz uiściłeś należny podatek, więc myślisz, że to koniec Twoich wydatków? Nic bardziej mylnego! Podczas zakupu mieszkania trzeba zapłacić również za czynności związane z przygotowaniem oraz podpisaniem aktu notarialnego, czyli tzw. taksę notarialną. Jej wysokość jest uzależniona nie od powierzchni nieruchomości, jak w przypadku podatku VAT, a od jej wartości. Zasady obliczania tej opłaty są bardzo proste. Otóż jeśli kupiłeś mieszkanie, którego cena wynosi więcej niż 60 000 zł, ale mniej niż 1 000 000 zł, to zapłacisz 1 010 zł oraz 0,4% od różnicy między wartością nieruchomości a 60 000 zł. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz np. na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/podatek-od-kupna-mieszkania.

Oprócz tego nie można zapominać o ubezpieczeniu. Jest to szczególnie ważne dla kredytobiorców, którzy po podpisaniu aktu notarialnego muszą kupić polisę nieruchomości z cesją na bank. Jednak zakup ubezpieczenia powinny rozważyć nie tylko osoby nabywające mieszkanie na kredyt hipoteczny, ale także Ci, którzy płacą za nie gotówką.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Zakup mieszkania to jeden z największych wydatków w życiu, zwłaszcza po dodaniu do jego ceny wszystkich pozostałych kosztów. Aby nie stracić tych pieniędzy, warto od razu ubezpieczyć nieruchomość na wypadek różnych zdarzeń losowych, jak i kradzieży z włamaniem oraz aktów wandalizmu.

Zastanawiasz się, ile kosztuje taka ochrona? Wysokość składki na polisę zależy od wielu czynników, np.:

  • lokalizacji i metrażu mieszkania,
  • użytych zabezpieczeń, typu drzwi antywłamaniowe lub rolety zewnętrzne,
  • rok budowy,
  • zakresu ochrony.

Aby poznać dokładną wycenę, warto skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń np. na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Znajdziesz tam prosty formularz, który należy uzupełnić, żeby uzyskać propozycje ofert wraz z ich warunkami. Następnie pozostanie Ci wybrać najkorzystniejszą z nich i zawrzeć umowę.

Jeśli kupiłeś lokal z wyposażeniem, pomyśl również o ubezpieczeniu mienia ruchomego. Dzięki temu po np. zalaniu mieszkania, powodzi lub włamaniu w czasie remontu otrzymasz odpowiednią rekompensatę i nie będziesz musiał samodzielnie pokrywać kosztów remontu oraz zakupu nowych sprzętów. W rezultacie spokojnie wyremontujesz i urządzisz swoją przestrzeń bez martwienia się o dodatkowe koszty.

Zakup mieszkania to bardzo duże przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jednak nie zapomnij także o polisie, która pozwoli Ci zabezpieczyć tę inwestycję życia!