Rynek pracy nieustannie się zmienia. Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu większość osób zatrudniona była przez całe swoje zawodowe życie u jednego pracodawcy. Dzisiaj takich osób jest coraz mniej. Większość osób zmienia pracę po przepracowaniu u danego pracodawcy 3-5 lat.

Jakie sygnały wskazują na to, że warto zastanowić się nad zmianą pracy?

Zdaniem psychologów, których specjalnością jest psychologia zarządzania, nad zmianą pracy powinny poważnie zastanowić się osoby, które w danym miejscu pracują od 3 lat. Po takim okresie większość pracodawców przestaje inwestować w rozwój pracowników. Nie mogą oni liczyć na to, że pracodawca wyśle ich na szkolenie czy dodatkowy kurs.

Do codziennych obowiązków zaczyna też coraz częściej wkradać się rutyna. Są osoby, którym stagnacja w pracy bardzo odpowiada, są jednak i takie osoby, które taką sytuacją bardzo się męczą. Brak możliwości rozwoju i awansu to jedne z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że pora pomyśleć o zmianie pracy.

Kolejnym, bardzo istotnym sygnałem są problemy finansowe pracodawcy. Mogą o nich świadczyć opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Oczywiście problemy te mogą mieć charakter przejściowy, ale mogą świadczyć też o tym, że firma upada. W takiej sytuacji nie warto czekać do ostatniego dnia, ale odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwania nowej pracy. Zła atmosfera w pracy to także powód, dla którego warto szukać nowego zatrudnienia.

W jaki sposób aktywnie szukać pracy?

Dzisiaj osoby, które chcą aktywnie poszukiwać zatrudnienia, mają wiele rozmaitych możliwości. Jednym ze sposobów jest korzystanie z usług, które świadczą urzędy pracy. Ale uwaga! Nie wszystkie oferty z urzędu pracy dostępne są dla osób aktualnie zatrudnionych. Część ofert adresowana jest wyłącznie do osób bezrobotnych. Alternatywą dla urzędów pracy są agencje zatrudnienia. Dysponują one ogłoszeniami o wolnych miejscach pracy w przedsiębiorstwach na terenie nie tylko Polski. Agencje te rekrutują pracowników także dla zagranicznych firm. Inną metodą poszukiwania pracy jest założenie konta na jednym z internetowych portali specjalizujących się w poszukiwaniu pracy.

Jak działają portale specjalizujące się w poszukiwaniu zatrudnienia?

Na ogół kierują one swoje usługi zarówno do kandydatów, jak i pracodawców poszukujących pracowników. Na portalach tych osoby poszukujące zatrudnienia znajdą wiarygodne i aktualne oferty pracy z całej Polski. Niektóre zamieszczają też oferty z Europy, a nawet ze świata. Z możliwości, jakie dają te portale, mogą korzystać nie tylko osoby poszukujące pierwszej pracy, ale też osoby zatrudnione zainteresowane zmianą pracy. Z internetowych portali rekrutacyjnych mogą korzystać wszystkie osoby niezależnie od posiadanego wykształcenia i wieku. Ogłoszenia o wolnych miejscach pracy w portalach internetowych pochodzą z bardzo różnych branż.

Internetowe portale dla poszukujących pierwszej czy nowej pracy cieszą się bardzo dużą popularnością. Korzystanie z usług, które oferują, jest bowiem wygodną i bardzo skuteczną formą poszukiwania zatrudnienia.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com