Ostateczna decyzja o zakupie samochodu używanego poprzedzona jest zwykle wnikliwym przeglądem ofert oraz oceną możliwości budżetu. Kiedy jednak zamiar zostanie powzięty, do głosu dochodzi niecierpliwość, lecz także obawy o stopień skomplikowania procedur zakupowych. Najpopularniejszą obecnie formą zakupów aut na rynku wtórnym są transakcje online. Prześledźmy wspólnie, jak one wyglądają, czy są skomplikowane i jak ułatwić sobie przejście przez wszystkie niezbędne procesy zakupu?

Zakup samochodu online, co oferują portale ogłoszeniowe?

Wbrew pozorom niewiele. Większość ogranicza się do udostępnienia oferty, kontaktu do sprzedawcy oraz czasami odsyła do przedstawiciela instytucji finansowej.

Klient ani przez chwilę nie ma poczucia, że jest podmiotem, którym w ogóle ktoś się interesuje. Wszystko odbywa się niemal anonimowo, nikt też praktycznie nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku ewentualnego oszustwa.

Zaniedbania widać choćby przeszukując zasoby takiego portalu. Już na pierwszy rzut oka daje się zauważyć brak weryfikacji zgłoszeń, co prowadzi do absurdów w postaci błędnych i niezrozumiałych wyników wyszukiwania.

Potencjalny nabywca poszukuje, dajmy na to modelu VOLVO, a otrzymuje zwrot w postaci setek ofert wycieraczek, kół, foteli itp. Ogłoszenia nader często są nieaktualne lub podczas bezpośredniego kontaktu ze sprzedającym, zamiast wymarzonego auta stoi wrak bez silnika.

Platforma, która dba o klienta

Zatem nauczeni przykrym doświadczeniem, wiemy już, od czego zacząć poszukiwania. Od skutecznej i profesjonalnej platformy sprzedażowej.

Zanim w ogóle przejdziemy do prezentowanych ofert, warto wcześniej upewnić się, czego możemy się spodziewać w zakresie świadczonych usług.

Klient ma prawo oczekiwać:

  • Dużego wyboru używanych samochodów różnych marek;
  • Poddania pojazdu koniecznym naprawom i weryfikacji stanu technicznego;
  • Ofert zawierających dokładne zdjęcia nadwozia i wnętrza. W wielu przypadkach wskazane będą też uszkodzenia i widoczne wady karoserii;
  • Dostępnej pełnej historii serwisów i napraw samochodu;
  • Stałej ceny;
  • Dostępności finansowania samochodu używanego poprzez produkty kredytowe;
  • Dostawy auta pod wybrane przez siebie miejsce;
  • Możliwości zwrotu auta „bez podawania przyczyny” w ciągu 14 dni po odbiorze;
  • Gwarancji na zakupiony pojazd.

Dopiero w takich warunkach kupno samochodu online staje się wydarzeniem godnym uczczenia.

Jednym z portali prezentującym wszystkie wymienione cechy jest platforma marketplace CARVAGO, funkcjonująca na obszarze sześciu krajów europejskich. Dość powiedzieć, iż w ofercie znajdują się ponad 2 miliony samochodów, każda transakcja poprzedzona jest wydaniem stosownego raportu dotyczącego stanu auta. Firma współpracuje wyłącznie z rzeczoznawcami mogącymi wylegitymować się odpowiednimi certyfikatami.

Na czym polega zakup samochodu używanego za pośrednictwem CARVAGO?

Cała procedura zakupu podzielona została na sześć etapów.

W pierwszym klient dokonuje przeglądu ofert oraz wyboru wymarzonego pojazdu.

Krok drugi to inicjatywa CARVAGO polegająca na dokonaniu przeglądu technicznego samochodu używanego.

Dopiero pozytywna opinia wystawiona przez rzeczoznawcę powoduje przejście do etapu trzeciego, czyli finansowania zakupu. Można w tym celu wykorzystać środki własne bądź pochodzące ze źródeł zewnętrznych (bank).

Krok czwarty to przekazanie środków finansowych na rzecz platformy, która w etapie piątym wykupuje auto, załatwia wszelkie formalności urzędowe, sprawdzając jednocześnie zgodność przedstawionych dokumentów z deklarowanymi.

Ostatnim krokiem jest dostawa samochodu bezpośrednio pod wskazany przez nabywcę adres lub do centrum logistycznego.

Więcej dowiecie się, korzystając z formularza kontaktowego. Napisz już dzisiaj. Twoje auto jest bliżej, niż myślisz.