Drohiczyn, położony na wysokim brzegu Bugu, to miasto o bogatej i burzliwej przeszłości, będące jednym z czterech grodów koronacyjnych w Polsce. Chociaż obecnie leży nieco na uboczu głównych szlaków, stara się odzyskać dawną świetność. Dzięki staraniom mieszkańców miasta, zabytki zostały odbudowane po wojnie, przywracając mu jego dawny urok.
Piękno Drohiczyna i jego krajobrazów nadaje mu niepowtarzalny charakter. Nadbużańskie plenery były wykorzystywane w filmie „Nad Niemnem”, a Góra Zamkowa została uwieczniona przez Andrzeja Wajdę w filmach „Kronika wypadków miłosnych” oraz „Panny z Wilka”. W tym ostatnim filmie jedną z głównych ról grał znakomity polski aktor, rodowity drohiczynianin, Daniel Olbrychski.
Drohiczyn pojawia się także w literaturze, na kartach powieści Klementyny Sołnowicz-Olbrychskiej, we wspomnieniach Zenona Skrzypowskiego oraz w „Ogrodzie młodości” Barbary Wachowicz. Obecnie miasto jest siedzibą władz miejskich i gminnych oraz stolicą Diecezji Drohiczyńskiej. Ważnym wydarzeniem w historii miasta było spotkanie ekumeniczne z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, które miało miejsce 10 czerwca 1999 roku.
Barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Drohiczynie
W barokowym zespole klasztoru franciszkanów najbardziej wyróżnia się imponująca bryła kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Został on wzniesiony na miejscu starego, drewnianego kościoła z 1409 roku, który wcześniej zastąpił jeszcze starszą świątynię pod wezwaniem Przeczystej Bogarodzicy, w której według tradycji koronował się Daniel Romanowicz.
Po klęsce powstania listopadowego w 1832 roku, kościół franciszkanów został zamieniony na cerkiew prawosławną pod wezwaniem św. Nikanora. Budynki klasztorne zmieniły swoje przeznaczenie na więzienie, a po upadku powstania styczniowego stały się koszarami wojskowymi. W 1897 roku, po opuszczeniu budynków przez wojsko, założono tam szkołę kształcącą nauczycieli szkół wiejskich, która w 1904 roku przekształciła się w szkołę żeńską. Po odzyskaniu niepodległości, w budynkach klasztornych ulokowano gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego i rozpoczęto renowację kościoła. Jednak w czasie II wojny światowej kościół został ponownie zdewastowany, a wycofujące się wojska sowieckie podpalili go 23 czerwca 1941 roku.
Muzeum kajakarstwa w Drohiczynie
Drohiczyńskie Muzeum Kajakarstwa jest unikalnym obiektem w Polsce, istniejącym od 2013 roku. Mieści się w budynku dawnego muzeum regionalnego i posiada ponad 100 eksponatów, w tym ponad 20 kajaków, z których najstarsze pochodzą z lat 50. i 60. XX wieku. Większość kolekcji stanowią kajaki składane, które były łatwe do transportu na spływy odbywające się w różnych zakątkach Polski, a nawet świata.
Interesującym eksponatem jest kajak Pelikan z 1950 roku, kompletny z wiosłami, sterem, wózkiem, żaglem oraz niemieckim silnikiem spalinowym. W muzeum znajduje się także kajak należący niegdyś do znanego kajakarza Jarosława Frąckiewicza.
Na ścianach muzeum widnieją fotografie starych eksponatów i spływów organizowanych w regionie, materiały klubów kajakowych oraz artykuły tematycznie związane z kajakarstwem.
Wystawa starych motocykli
Na parterze murowanego budynku, położonego na terenie Parku Historyczno-Kulturowego, znajduje się fascynująca wystawa starych motocykli. Wystawa ta obejmuje kilkadziesiąt eksponatów pochodzących z Polski oraz różnych krajów Europy. Najstarsze motocykle na wystawie datowane są na początek XX wieku.
Prawdziwą perełką, która przyciąga uwagę turystów, jest Sokół 1000 – polski motocykl, który rzadko można spotkać na tego typu wystawach. Na szczególną uwagę zasługuje również imponująca kolekcja tablic rejestracyjnych z różnych zakątków świata. Wystawa ma charakter stały i jest ciągle poszerzana o nowe eksponaty, dzięki czemu zawsze można zobaczyć coś nowego.
To miejsce, pełne historii i pasji do motocykli, stanowi idealne uzupełnienie wizyty w Parku Historyczno-Kulturowym, oferując nie tylko lekcję motoryzacyjnej przeszłości, ale także wyjątkową podróż w czasie dla każdego miłośnika jednośladów.
Góra Zamkowa w Drohiczynie
Góra Zamkowa w Drohiczynie była niegdyś symbolem potęgi książąt ruskich, litewskich i mazowieckich, którzy na przemian włodarzyli tym grodem. Ze względu na swoje strategiczne położenie, Drohiczyn przez wieki był areną politycznych rozgrywek i dynastycznych sporów. Na wałach drohiczyńskiej twierdzy rozgrywały się wzloty i upadki wielkich władców.
Obecnie Góra Zamkowa pełni funkcję punktu widokowego, oferując wspaniałe panoramy na malowniczą dolinę rzeki Bug. Niestety, po zamku, który kiedyś górował nad tą okolicą, nie pozostał żaden ślad. Jednak w 2012 roku prace archeologiczne odkryły zarys kamiennych fundamentów dawnej warowni, co pozwala odtworzyć jej dawne położenie i znaczenie.
Na szczycie Góry Zamkowej znajduje się obelisk, wzniesiony w 1928 roku, upamiętniający dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wczesnośredniowieczne grodzisko na Górze Zamkowej jest miejscem cennych wykopalisk archeologicznych, które dostarczają współczesnym badaczom bezcennych informacji o przeszłości tego regionu.