Sokółka, położona blisko granicy z Białorusią, to doskonały wybór na spontaniczną wycieczkę. W ciągu zaledwie jednego weekendu można odkryć fascynujące atrakcje i cieszyć się malowniczymi krajobrazami podlaskich wsi, które oferują niepowtarzalny urok i spokój. To miejsce, gdzie historia i natura splatają się w harmonijną całość, tworząc idealne tło dla krótkiej, ale bogatej w wrażenia podróży.
Meczet i mizar w Bohonikach
Wizyta w Bohonikach jest nieodzowna dla każdego turysty odkrywającego Podlasie. W tej małej wsi, w drugiej połowie XVII wieku, osiedlili się Tatarzy, którym król Jan III Sobieski nadał ziemie jako wyraz wdzięczności za ich pomoc w bitwie wojsk Rzeczypospolitej z Turkami. Niedługo potem powstały tutaj meczet i mizar, które dzisiaj są uznawane za Pomnik Historii.
Drewniany meczet, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku, wyróżnia się dachem zakończonym minaretem i kopułą z półksiężycem. Obok świątyni znajduje się mizar, czyli muzułmański cmentarz, który zgodnie z tradycją został ulokowany na wzgórzu. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce, zajmujący powierzchnię 2 hektarów. Wierni z całej Polski są tu chowani, a groby, podobnie jak meczet, skierowane są na południe, w stronę Mekki.
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
Na liście obiektów wartych zobaczenia w Sokółce nie może zabraknąć cerkwi św. Aleksandra Newskiego, której architektura przyciąga wzrok. W ubiegłych latach świątynia dwukrotnie otrzymała tytuł „Perły w Koronie Podlasia”, co czyni ją jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście.
Prawosławna cerkiew została wzniesiona w połowie XIX wieku, w czasie budowy nowej linii kolejowej przez pracowników z Rosji. Świątynia, zwieńczona pięcioma kopułami, jest zaprojektowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim. Wnętrze cerkwi kryje ikonostas z 1905 roku oraz ikony św. Mikołaja i św. Aleksandry, będące darem od cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny.
Zalew w Kundzinie
Zalew w Kundzinie, położony niedaleko granicy z Białorusią, to kompleks stawów będących pozostałością po dawnej żwirowni. Zbiornik ten charakteryzuje się wyjątkowo czystą i przejrzystą wodą, praktycznie pozbawioną glonów i zarośli, co wynika z jego stosunkowo młodego wieku. Malownicza okolica zbiornika, otoczona kilkoma wzgórzami, oferuje widok na różnokolorowe pola uprawne, które latem i jesienią tworzą przepiękny krajobraz.
Warto zaznaczyć, że zalew ten jest bardzo głęboki, sięgając około 20 metrów. Zejście do wody jest strome, a po kilku krokach można znaleźć się na głębokości około 11 metrów. Z tego powodu zalew w Kundzinie jest polecany przede wszystkim osobom dobrze radzącym sobie z pływaniem. Jest to również idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć lub opalać się w pobliżu wody, ciesząc się spokojem i pięknem otaczającej przyrody.
Wzgórza Sokólskie
Wzgórza Sokólskie, znane również jako Wzgórza Dąbrowsko-Sokólskie lub Wysoczyzna Grodzieńska, to pasmo wzniesień leżące między dolinami rzek Biebrzy, Niemna i Świsłoczy, ukształtowane przez lodowiec, który przesunął się tu ze wschodniej Finlandii i Karelii.
To jedno z najbardziej inspirujących miejsc na Podlasiu, wyróżniające się unikalnym charakterem. Charakterystyczne wzgórza można odnaleźć w miejscowościach takich jak Bohoniki, Bogusze, Malewicze i Sokółka. Idylliczną scenerię urozmaicają zabytkowe wiatraki i stare drewniane domy, tworząc niepowtarzalny klimat tego zakątka Polski.