Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3,5 miliona osób. Znaczna część z nich nie wie, że choruje, gdyż cukrzyca nawet przez kilka lat może nie dawać objawów.
Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3,5 miliona osób. Znaczna część z nich nie wie, że choruje, gdyż cukrzyca nawet przez kilka lat może nie dawać objawów.
Odpowiedzi na pytania, jakie są objawy cukrzycy, jakie są jej powikłania oraz w jaki sposób możemy im zapobiec, udzielił nam prof. dr hab. Adam Krętowski – konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?
Cukrzyca typu II, która występuje najczęściej, może mieć przebieg skąpoobiawowy, a nawet bezobjawowy. Na początku objawy mogą być niewielkie i mogą być przeoczone przez wielu pacjentów. Pojawia się zmęczenie, senność, czasami jest to częstsze oddawanie moczu i skłonność do infekcji. Pacjenci często nie zwracają na to uwagi.
Jakie powikłania może mieć cukrzyca nieleczona lub nierozpoznana?
Najbardziej poważnymi konsekwencjami są zdarzenia naczyniowo-sercowe, czyli zawały serca, udary mózgu, a nawet nagłe zgony sercowo-naczyniowe.
Jednym z najczęstszych powikłań i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów naszych pacjentów jest udar, czyli nagłe niedokrwienie mózgu. Czasami objawy udaru też są bagatelizowane – bełkotliwa mowa, asymetria twarzy, opadnięcie kącika ust, zaburzenia równowagi. Oczywiście są też udary, które przebiegają z utratą świadomości. Powinniśmy zwracać na to uwagę – zwłaszcza osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą.
Cukrzyca daje też szereg innych powikłań np. stopę cukrzycową, niewydolność nerek, pogorszenie widzenia, a nawet utratę wzroku.
Jest to choroba, która uszkadza wiele narządów, dlatego ważne jest właściwe leczenie, a jeszcze wcześniej – profilaktyka i zapobieganie.
Czy możemy zapobiec wystąpieniu cukrzycy?
W cukrzycy typu II mamy taką możliwości, ponieważ głównym czynnikiem, który powoduje, że ta cukrzyca się rozwija, jest otyłość i nieprawidłowy styl życia.
Ważne metody, które należy wdrążyć w naszym codziennym życiu – to regularna aktywność fizyczna i właściwe odżywianie. Wiele osób, które walczy z nadwagą i otyłością, powie, że nie jest to takie proste, gdyż wymaga to pewnej mobilizacji i zmiany swoich zachowań. Natomiast są to bardzo skuteczne sposoby. Nawet jeśli pacjent ma już rozpoznaną cukrzycę, jeśli jesteśmy w stanie przekonać do schudnięcia i zmiany stylu życia, ta cukrzyca się zatrzyma, a nawet się cofnie. Profilaktyka jest bardzo istotna.
Więcej informacji na temat cukrzycy oraz udaru mózgu można uzyskać na stronach internetowych kampanii edukacyjnych: www.dluzszezyciezcukrzyca.pl oraz www.stopudarom.pl