poniedziałek, 20 marca
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki
Racis-Baner-10-2022-Baner-900x250px-Kurier-Suwalki
boss_nowa_-_Kopia
zdrowe-meble-4_optimized
reklama-nieruchomosci

Cisowa Góra – suwalska Fudżijama – opis atrakcji

Góra Cisowa bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Suwalszczyźnie. Z jej szczytu możemy podziwiać piękne tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Natomiast jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi z rosnącego na niej kiedyś potężnego cisa. Jest nazywana również Suwalską Fudżijamą ponieważ jej kształt przypomina wulkan o tej właśnie nazwie. Możemy się także natrafić na inne nazwy tej góry, takie jak Góra Sypana, Piękna czy Gulbieniska.

Legenda głosi, że została ona usypana przez ludzi, a ziemię pozyskali z obecnego tu jeziora Kopane. Ma ona 256 metrów nad poziomem morze.

Na jej szczycie znajduje się krzyż poświęcony wizycie Jana Pawła II na Suwalszczyźnie. Miało to miejsce w 1999 roku.

gora cisowa
Widok na Górę Cisową zimą

Jak dotrzeć na Górę Cisową?

Zatrzymać się należy na bezpłatnym pakingu w miejscowości Gulbieniszki, przy drodze krajowej numer 655. Później mamy około 500 metrów do pokonania pieszo po szutrowej drodze. Po lewej stronie mijać będziemy pola uprawne, natomiast po prawej stronie minąć musimy jedno gospodarstwo rolne. Należy wziąć pod uwagę fakt, że droga ta nie jest specjalnie przygotowana i po obfitych obadach deszczu dojście to może być już nieciekawe. Liczyć się musimy z kałużami i błotem.

Dlaczego Góra Cisowa to główna atrakcja Suwalszczyzny?

Jeżeli zapytacie mieszkańca Suwałk lub okolic co warto byłoby zwiedzić będąc na tych terenach to pierwszą atrakcją jaką usłyszycie będzie Góra Cisowa. Ze względu na jej wysokość jest widoczna z bardzo wielu miejsc. Na pewno warto ją zobaczyć z punktu widokowego u Pana Tadeusza. Oprócz tego ze szczytu tej góry zobaczy przecudny widok.

widok z gory cisowej
Widok z Góry Cisowej

Jakie atrakcje znajdują się w pobliżu?

Jadąc w kierunku Sidor warto w Gulbieniszkach skręcić w lewo. Jadąc dalej prosto po lewej stronie zobaczymy Jezioro Udziejek. Po prawej naszej stronie ukaże się szutrowa drogą w którą powinniśmy skręcić. Dojedziemy tą drogą do młyna w Udziejku.