sobota, 5 października
Kurier Suwalski - Informacje Suwałki
MATERACE-1

Góra Zamkowa

Góra Zamkowa, zwana też Zamczyskiem, to wyjątkowe miejsce na Pojezierzu Suwalskim. Położona jest pomiędzy jeziorami Szurpiły, Jegłówek i Kluczysko, a jej szczyt znajduje się na wysokości 45 metrów ponad powierzchnią jezior oraz 228 m nad poziomem morza.

Jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Suwalszczyzny, a także jeden z najciekawszych zabytków budownictwa obronnego oraz najważniejszych stanowisk archeologicznych na Suwalszczyźnie. Aby dotrzeć na szczyt Góry Zamkowej, należy skorzystać z wygodnego parkingu, z którego rozpocznie się 20 minutowy spacer pośród łąk i jezior.

Góra Zamkowa koło miejscowości Szurpiły to jedno z najbardziej interesujących miejsc na Suwalszczyźnie. Ślady osadnictwa sięgają tu aż do I i II wieku, kiedy to stało tu drewniane grodzisko otoczone palisadą. W czasach rzymskich zostało ono rozbudowane, a w czasach krzyżackich zbudowano tu warownię wojowników jaćwieskich, która została zdobyta i zniszczona przez Krzyżaków.

Jaką wysokość ma Góra Zamkowa?

Obecnie Góra Zamkowa jest jednym z najpiękniejszych obiektów archeologicznych w Polsce. Na jej szczycie znajduje się znakowany szlak turystyczny, który jest chętnie odwiedzany przez turystów. Jest częściowo zalesiona, co ogranicza jej walory widokowe, ale mimo to można tu podziwiać ciekawe panoramy. Ma wysokość 228 m n.p.m., a nad okolicznymi jeziorami wznosi się na wysokość 45 metrów.


Góra Zamkowa wraz z jej jeziornym otoczeniem i wzniesieniami Góry Kościelnej i Cmentarnej pełniła ważną rolę osadniczą, obronną i kultową w czasach Jaćwieskich. Aby zabezpieczyć się przed atakami, otoczono ją wałami obronnymi oraz podwójnym rzędem palisadowego muru umocnionego kamieniami. Kanał wypełniony wodami Tchliczyska zabezpieczał warownię od południa, a wysoki mur kamienny od strony Góry Kościelnej. System obronny uzupełniały strażnickie wieże na wyspach jezior Szurpiły i Jeglówek. Ten wygląd grodu datuje się na X-XIII wiek.